AMD Ryzen 3 8440U

- Brand: AMD
- Architecture: x86-64
- Codename: Zen 4 (Hawk Point)
- Form Factor: Laptop use
- Announced: December, 6, 2023
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for AMD Ryzen 3 8440UBenchmarks
| Integer Math | 37.5 GOps/s |
| Floating-Point Math | 23 GOps/s |
| Prime Number Search | 43 M primes/s |
| Random String Sort | 17.7 M strings/s |
| Data Encryption | 8 GB/s |
| Data Compression | 146.3 MB/s |
| Physics | 685 frames/s |
| Extended Instructions | 111 M matrices/s |
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 232.7 PPW | |
| PassMark CPU / W | 426.8 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | AMD | |
| Announced | December, 6, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Zen 4 (Hawk Point) | |
| Integrated GPU | Radeon 740M | |
Processor
| Cores | 1 | |
| Threads | 2 | |
| Frequency | 3.0 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.7 GHz | |
| Cores | 3 |
| Threads | 6 |
| Frequency | 2.8 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.3 GHz |
| Cores count | 4 |
| Threads count | 8 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 30x |
| L1 cache | 64 KB/core |
| L2 cache | 1000 KB/core |
| L3 Cache | 8 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Transistor count | 20.9 billion | |
| Process tech. | 4 nm | |
| Power (TDP) | 15-30 W | |
| Socket | FP8 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - LPDDR5x-7500 |
|
| Max Size | 256 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 14 | |
User Rating
out Points ( Votes)