- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Arrow Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 6, 2025
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 7 265HX
Benchmarks
CPU performance comparison across tasks
Cinebench R23 (Single-Core)
Intel Core Ultra 7 265HX
2026
Cinebench R23 (Multi-Core)
Intel Core Ultra 7 265HX
27891
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 7 265HX
132
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 7 265HX
1678
Geekbench 6 (Single-Core)
Intel Core Ultra 7 265HX
3129
Intel Core Ultra 7 265HX
18047
Performance/Watt
Points per watt of PL1 TDP
| Geekbench 6 Multi / W |
328.1 PPW |
| Cinebench 2024 / W |
30.5 PPW |
Tech Specs
Specs & test comparison
| Manufacturer |
Intel |
| Announced |
January, 6, 2025 |
| Type |
Laptop use |
| Architecture |
x86-64 |
| Codename |
Arrow Lake |
| Model number |
265HX |
| Integrated GPU |
Arc Graphics (4-Cores) |
| Cores |
8 |
| Threads |
8 |
| Frequency |
2.6 GHz |
| Max Frequency (Turbo) |
5.3 GHz |
| Cores | 12 |
| Threads | 12 |
| Frequency | 2.3 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.6 GHz |
| Cores count | 20 |
| Threads count | 20 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 26x |
| L1 cache | 112 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 30 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
| Process tech. |
3 nm |
| Power (TDP) |
45-55 W |
| Max TDP (Boost) |
160 W |
| Socket |
FCBGA-2114 |
| Critical temp. |
105 °C |
| Memory Type |
DDR5-6400 |
| Max Size |
192 GB |
| Channels |
2 |
| ECC support |
Yes |
| PCIe Version |
5.0 |
| Max PCIe Lanes |
24 |
3.6 out 5 Points (12 Votes)