AMD Ryzen AI 5 340

- Brand: AMD
- Architecture: x86-64
- Codename: Zen 5 (Krackan Point)
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 7, 2025
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for AMD Ryzen AI 5 340Benchmarks
| File Compression | 1010 MB/s |
| Clang Compilation | 68.2 KLines/s |
| HTML5 Browser | 232.8 pages/s |
| PDF Rendering | 295.2 MP/sec |
| Text Processing | 294.5 pages/s |
| Background Blur | 56.2 frames/s |
| Photo Processing | 99.4 frames/s |
| Ray Tracing | 15.7 MP/sec |
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 203.4 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 12.8 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | AMD | |
| Announced | January, 7, 2025 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Zen 5 (Krackan Point) | |
| Integrated GPU | Radeon 840M | |
Processor
| Cores | 3 | |
| Threads | 6 | |
| Frequency | 2.0 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.8 GHz | |
| Cores | 3 |
| Threads | 6 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.4 GHz |
| Cores count | 6 |
| Threads count | 12 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 20x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1000 KB/core |
| L3 Cache | 16 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 4 nm | |
| Power (TDP) | 15-54 W | |
| Max TDP (Boost) | 54 W | |
| Socket | FP8 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - LPDDR5X-8000 - DDR5-5600 |
|
| Max Size | 256 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 16 | |
User Rating
out Points ( Votes)