AMD Ryzen AI 9 365

- Brand: AMD
- Architecture: x86-64
- Codename: Zen 5 (Strix Point)
- Form Factor: Laptop use
- Announced: June, 3, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for AMD Ryzen AI 9 365Benchmarks
| Integer Math | 101.6 GOps/s |
| Floating-Point Math | 62.6 GOps/s |
| Prime Number Search | 114 M primes/s |
| Random String Sort | 39 M strings/s |
| Data Encryption | 18.2 GB/s |
| Data Compression | 351.4 MB/s |
| Physics | 1703 frames/s |
| Extended Instructions | 25 M matrices/s |
| File Compression | 1310 MB/s |
| Clang Compilation | 123.5 KLines/s |
| HTML5 Browser | 314.7 pages/s |
| PDF Rendering | 451 MP/sec |
| Text Processing | 315.9 pages/s |
| Background Blur | 59.4 frames/s |
| Photo Processing | 123.5 frames/s |
| Ray Tracing | 27.3 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 275.2 PPW | |
| PassMark CPU / W | 541 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 19.3 PPW | |
| Blender / W | 4.64 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | AMD | |
| Announced | June, 3, 2024 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Zen 5 (Strix Point) | |
| Integrated GPU | Radeon 880M | |
Processor
| Cores | 4 | |
| Threads | 8 | |
| Frequency | 2.0 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5 GHz | |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.3 GHz |
| Cores count | 10 |
| Threads count | 20 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 20x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 4 nm | |
| Power (TDP) | 15-54 W | |
| Socket | FP8 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - LPDDR5X-8000 |
|
| Max Size | 256 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 16 | |
User Rating
out Points ( Votes)