AMD Ryzen AI 9 HX 370

- Brand: AMD
- Architecture: x86-64
- Codename: Zen 5 (Strix Point)
- Form Factor: Laptop use
- Announced: June, 3, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for AMD Ryzen AI 9 HX 370Benchmarks
| Integer Math | 123.3 GOps/s |
| Floating-Point Math | 77.2 GOps/s |
| Prime Number Search | 124 M primes/s |
| Random String Sort | 48.8 M strings/s |
| Data Encryption | 22.4 GB/s |
| Data Compression | 448 MB/s |
| Physics | 1878 frames/s |
| Extended Instructions | 319 M matrices/s |
| File Compression | 1340 MB/s |
| Clang Compilation | 139.9 KLines/s |
| HTML5 Browser | 335.1 pages/s |
| PDF Rendering | 468.2 MP/sec |
| Text Processing | 322.1 pages/s |
| Background Blur | 63.8 frames/s |
| Photo Processing | 124.6 frames/s |
| Ray Tracing | 33.5 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 295.9 PPW | |
| PassMark CPU / W | 651.7 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 21.3 PPW | |
| Blender / W | 5.21 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | AMD | |
| Announced | June, 3, 2024 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Zen 5 (Strix Point) | |
| Integrated GPU | Radeon 890M | |
Processor
| Cores | 4 | |
| Threads | 8 | |
| Frequency | 2.0 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.1 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 16 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.3 GHz |
| Cores count | 12 |
| Threads count | 24 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 20x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 4 nm | |
| Power (TDP) | 15-54 W | |
| Socket | FP8 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - LPDDR5X-8000 |
|
| Max Size | 256 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 16 | |
User Rating
out Points ( Votes)