Intel Core 5 220H

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: December, 18, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core 5 220HBenchmarks
| Integer Math | 64.1 GOps/s |
| Floating-Point Math | 47 GOps/s |
| Prime Number Search | 81 M primes/s |
| Random String Sort | 24.8 M strings/s |
| Data Encryption | 13.1 GB/s |
| Data Compression | 228.3 MB/s |
| Physics | 1488 frames/s |
| Extended Instructions | 141 M matrices/s |
| File Compression | 1110 MB/s |
| Clang Compilation | 86.1 KLines/s |
| HTML5 Browser | 317.1 pages/s |
| PDF Rendering | 390.2 MP/sec |
| Text Processing | 252.2 pages/s |
| Background Blur | 52.9 frames/s |
| Photo Processing | 122.3 frames/s |
| Ray Tracing | 19.2 MP/sec |
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 272.2 PPW | |
| PassMark CPU / W | 441.6 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 15.6 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | December, 18, 2024 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake | |
| Model number | 220H | |
| Integrated GPU | UHD Graphics Xe G4 (80EU) | |
Processor
| Cores | 4 | |
| Threads | 8 | |
| Frequency | 2.7 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.9 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.7 GHz |
| Cores count | 12 |
| Threads count | 16 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 27x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 18 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 35-45 W | |
| Max TDP (Boost) | 115 W | |
| Socket | BGA-1744 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5200 - DDR4-3200 - LPDDR5-5200 - LPDDR5x-5200 - LPDDR4x-4267 |
|
| Max Size | 96 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 28 | |
User Rating
out Points ( Votes)