Intel Core i5 13450HX

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 3, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i5 13450HXBenchmarks
| Integer Math | 83.6 GOps/s |
| Floating-Point Math | 62 GOps/s |
| Prime Number Search | 84 M primes/s |
| Random String Sort | 32 M strings/s |
| Data Encryption | 16.8 GB/s |
| Data Compression | 309.7 MB/s |
| Physics | 1512 frames/s |
| Extended Instructions | 193 M matrices/s |
| File Compression | 943.2 MB/s |
| Clang Compilation | 76.5 KLines/s |
| HTML5 Browser | 238.8 pages/s |
| PDF Rendering | 310.4 MP/sec |
| Text Processing | 236 pages/s |
| Background Blur | 49.8 frames/s |
| Photo Processing | 98.6 frames/s |
| Ray Tracing | 19.6 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 197.2 PPW | |
| PassMark CPU / W | 459.6 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 13.6 PPW | |
| Blender / W | 3.35 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 3, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake | |
| Model number | i5-13450HX | |
| Integrated GPU | UHD Graphics (16EU) | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 12 | |
| Frequency | 2.4 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.6 GHz | |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.4 GHz |
| Cores count | 10 |
| Threads count | 16 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 24x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 20 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 45-55 W | |
| Max TDP (Boost) | 157 W | |
| Socket | BGA-1964 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
| Max memory bandwidth | 76.8 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)