Intel Core i5 13600

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake
- Form Factor: PC use
- Announced: January, 3, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i5 13600Benchmarks
| Integer Math | 111.1 GOps/s |
| Floating-Point Math | 81.9 GOps/s |
| Prime Number Search | 108 M primes/s |
| Random String Sort | 42 M strings/s |
| Data Encryption | 22.2 GB/s |
| Data Compression | 383.7 MB/s |
| Physics | 1778 frames/s |
| Extended Instructions | 231 M matrices/s |
| File Compression | 1090 MB/s |
| Clang Compilation | 114.2 KLines/s |
| HTML5 Browser | 346.4 pages/s |
| PDF Rendering | 415.8 MP/sec |
| Text Processing | 264.4 pages/s |
| Background Blur | 61.6 frames/s |
| Photo Processing | 125.2 frames/s |
| Ray Tracing | 26.6 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 210.6 PPW | |
| PassMark CPU / W | 487.7 PPW | |
| Blender / W | 4.49 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 3, 2023 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake | |
| Model number | i5-13600 | |
| Integrated GPU | UHD Graphics 770 | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 12 | |
| Frequency | 2.7 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.7 GHz |
| Cores count | 14 |
| Threads count | 20 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 27x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1280 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 65 W | |
| Max TDP (Boost) | 154 W | |
| Socket | LGA-1700 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
| Max memory bandwidth | 89.6 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)