Intel Core i5 14400

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake Refresh
- Form Factor: PC use
- Announced: January, 9, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i5 14400Benchmarks
| Integer Math | 81.8 GOps/s |
| Floating-Point Math | 61.6 GOps/s |
| Prime Number Search | 84 M primes/s |
| Random String Sort | 32 M strings/s |
| Data Encryption | 16.7 GB/s |
| Data Compression | 315.5 MB/s |
| Physics | 1456 frames/s |
| Extended Instructions | 199 M matrices/s |
| File Compression | 1006.1 MB/s |
| Clang Compilation | 85.5 KLines/s |
| HTML5 Browser | 292.8 pages/s |
| PDF Rendering | 359.2 MP/sec |
| Text Processing | 237.1 pages/s |
| Background Blur | 54 frames/s |
| Photo Processing | 103.9 frames/s |
| Ray Tracing | 20.1 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 172 PPW | |
| PassMark CPU / W | 388.5 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 13.3 PPW | |
| Blender / W | 3 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 9, 2024 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake Refresh | |
| Model number | i5-14400 | |
| Integrated GPU | UHD Graphics 730 | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 12 | |
| Frequency | 2.5 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.7 GHz | |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.5 GHz |
| Cores count | 10 |
| Threads count | 16 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 25x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 20 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 65 W | |
| Max TDP (Boost) | 148 W | |
| Socket | LGA-1700 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
| Max memory bandwidth | 76.8 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)