Intel Core i7 1270P

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Alder Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: February, 23, 2022
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i7 1270PBenchmarks
| Integer Math | 62.7 GOps/s |
| Floating-Point Math | 42.9 GOps/s |
| Prime Number Search | 66 M primes/s |
| Random String Sort | 20.6 M strings/s |
| Data Encryption | 11.3 GB/s |
| Data Compression | 184.1 MB/s |
| Physics | 1128 frames/s |
| Extended Instructions | 105 M matrices/s |
| File Compression | 968.3 MB/s |
| Clang Compilation | 64.2 KLines/s |
| HTML5 Browser | 245.9 pages/s |
| PDF Rendering | 284.5 MP/sec |
| Text Processing | 200.2 pages/s |
| Background Blur | 41.6 frames/s |
| Photo Processing | 68.8 frames/s |
| Ray Tracing | 11.6 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 330.9 PPW | |
| PassMark CPU / W | 604.9 PPW | |
| Blender / W | 3.77 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | February, 23, 2022 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Alder Lake | |
| Model number | i7-1270P | |
| Integrated GPU | Iris Xe Graphics (96EU) | |
Processor
| Cores | 4 | |
| Threads | 8 | |
| Frequency | 2.2 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.8 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 1.6 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.5 GHz |
| Cores count | 12 |
| Threads count | 16 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 22x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1280 KB/core |
| L3 Cache | 18 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 20-28 W | |
| Max TDP (Boost) | 64 W | |
| Socket | BGA-1744 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 - LPDDR5-5200 - LPDDR4x-4267 |
|
| Max Size | 64 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)