Intel Core i7 12800HX

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Alder Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: May, 10, 2022
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i7 12800HXBenchmarks
| Integer Math | 110.9 GOps/s |
| Floating-Point Math | 83.1 GOps/s |
| Prime Number Search | 109 M primes/s |
| Random String Sort | 42.9 M strings/s |
| Data Encryption | 22.2 GB/s |
| Data Compression | 391.9 MB/s |
| Physics | 1764 frames/s |
| Extended Instructions | 24 M matrices/s |
| File Compression | 1080 MB/s |
| Clang Compilation | 107.9 KLines/s |
| HTML5 Browser | 339.9 pages/s |
| PDF Rendering | 403.3 MP/sec |
| Text Processing | 243.3 pages/s |
| Background Blur | 57.3 frames/s |
| Photo Processing | 121.4 frames/s |
| Ray Tracing | 26.5 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 253.3 PPW | |
| PassMark CPU / W | 580.7 PPW | |
| Blender / W | 5.41 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | May, 10, 2022 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Alder Lake | |
| Model number | i7-12800HX | |
| Integrated GPU | UHD Graphics (32EU) | |
Processor
| Cores | 8 | |
| Threads | 16 | |
| Frequency | 2.0 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.8 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 1.5 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.4 GHz |
| Cores count | 16 |
| Threads count | 24 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 20x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1280 KB/core |
| L3 Cache | 25 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 45-55 W | |
| Max TDP (Boost) | 157 W | |
| Socket | BGA-1964 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 128 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
| Max memory bandwidth | 76.8 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)