Intel Core i7 14700

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake Refresh
- Form Factor: PC use
- Announced: January, 9, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i7 14700Benchmarks
| Integer Math | 160 GOps/s |
| Floating-Point Math | 110.8 GOps/s |
| Prime Number Search | 171 M primes/s |
| Random String Sort | 56.4 M strings/s |
| Data Encryption | 30.8 GB/s |
| Data Compression | 519.5 MB/s |
| Physics | 2338 frames/s |
| Extended Instructions | 297 M matrices/s |
| File Compression | 1530 MB/s |
| Clang Compilation | 167.5 KLines/s |
| HTML5 Browser | 434.5 pages/s |
| PDF Rendering | 445 MP/sec |
| Text Processing | 285 pages/s |
| Background Blur | 69.3 frames/s |
| Photo Processing | 145.1 frames/s |
| Ray Tracing | 38.3 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 279 PPW | |
| PassMark CPU / W | 644.1 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 19.1 PPW | |
| Blender / W | 5.8 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 9, 2024 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake Refresh | |
| Model number | i7-14700 | |
| Integrated GPU | UHD Graphics 770 | |
Processor
| Cores | 8 | |
| Threads | 16 | |
| Frequency | 2.1 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.4 GHz | |
| Cores | 12 |
| Threads | 12 |
| Frequency | 1.5 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.2 GHz |
| Cores count | 20 |
| Threads count | 28 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 21x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 33 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 65 W | |
| Max TDP (Boost) | 219 W | |
| Socket | LGA-1700 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
| Max memory bandwidth | 89.6 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)