Intel Core i7 14700F

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake Refresh
- Form Factor: PC use
- Announced: January, 9, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i7 14700FBenchmarks
| Integer Math | 158.1 GOps/s |
| Floating-Point Math | 109.2 GOps/s |
| Prime Number Search | 179 M primes/s |
| Random String Sort | 56.8 M strings/s |
| Data Encryption | 30.6 GB/s |
| Data Compression | 518.5 MB/s |
| Physics | 2500 frames/s |
| Extended Instructions | 294 M matrices/s |
| File Compression | 1340 MB/s |
| Clang Compilation | 184.1 KLines/s |
| HTML5 Browser | 414 pages/s |
| PDF Rendering | 515.6 MP/sec |
| Text Processing | 285.3 pages/s |
| Background Blur | 73.6 frames/s |
| Photo Processing | 143.7 frames/s |
| Ray Tracing | 43.2 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 283.2 PPW | |
| PassMark CPU / W | 647.2 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 22 PPW | |
| Blender / W | 4.72 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 9, 2024 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake Refresh | |
| Model number | i7-14700F | |
| Integrated GPU | No | |
Processor
| Cores | 8 | |
| Threads | 16 | |
| Frequency | 2.1 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.4 GHz | |
| Cores | 12 |
| Threads | 12 |
| Frequency | 1.5 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.2 GHz |
| Cores count | 20 |
| Threads count | 28 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 21x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 33 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 65 W | |
| Max TDP (Boost) | 219 W | |
| Socket | LGA-1700 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5600 - DDR4-3200 |
|
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
| Max memory bandwidth | 89.6 GB | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)