Intel Core i9 13900H

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 3, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i9 13900HBenchmarks
| Integer Math | 98.4 GOps/s |
| Floating-Point Math | 70.5 GOps/s |
| Prime Number Search | 105 M primes/s |
| Random String Sort | 36.1 M strings/s |
| Data Encryption | 19.2 GB/s |
| Data Compression | 330.8 MB/s |
| Physics | 1761 frames/s |
| Extended Instructions | 196 M matrices/s |
| File Compression | 1320 MB/s |
| Clang Compilation | 107.9 KLines/s |
| HTML5 Browser | 372.2 pages/s |
| PDF Rendering | 426.6 MP/sec |
| Text Processing | 270.4 pages/s |
| Background Blur | 59.2 frames/s |
| Photo Processing | 135.5 frames/s |
| Ray Tracing | 24.7 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 327.5 PPW | |
| PassMark CPU / W | 622.5 PPW | |
| Blender / W | 4.72 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 3, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake | |
| Model number | i9-13900H | |
| Integrated GPU | Iris Xe Graphics (96 EU) | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 12 | |
| Frequency | 2.6 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.4 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 1.9 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.1 GHz |
| Cores count | 14 |
| Threads count | 20 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 26x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 35-45 W | |
| Max TDP (Boost) | 115 W | |
| Socket | BGA-1744 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5200 - DDR4-3200 - LPDDR5-6400 - LPDDR5x-6400 - LPDDR4x-4267 |
|
| Max Size | 96 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 28 | |
User Rating
out Points ( Votes)