- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Lunar Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: September, 4, 2024
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 5 228V
Benchmarks
CPU performance comparison across tasks
Cinebench R23 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
1705
Cinebench R23 (Multi-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
9971
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
105
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
539
PassMark CPU (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
3473
PassMark CPU (Multi-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
16667
| Integer Math | 36.3 GOps/s |
| Floating-Point Math | 49.4 GOps/s |
| Prime Number Search | 157 M primes/s |
| Random String Sort | 19.4 M strings/s |
| Data Encryption | 12 GB/s |
| Data Compression | 155 MB/s |
| Physics | 1397 frames/s |
| Extended Instructions | 142 M matrices/s |
Geekbench 6 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 228V
2555
Intel Core Ultra 5 228V
10235
| File Compression | 974.7 MB/s |
| Clang Compilation | 61.5 KLines/s |
| HTML5 Browser | 256.9 pages/s |
| PDF Rendering | 274.9 MP/sec |
| Text Processing | 275.8 pages/s |
| Background Blur | 47 frames/s |
| Photo Processing | 113 frames/s |
| Ray Tracing | 12.8 MP/sec |
Performance/Watt
Points per watt of PL1 TDP
| Geekbench 6 Multi / W |
276.6 PPW |
| PassMark CPU / W |
450.5 PPW |
| Cinebench 2024 / W |
14.6 PPW |
Tech Specs
Specs & test comparison
| Manufacturer |
Intel |
| Announced |
September, 4, 2024 |
| Type |
Laptop use |
| Architecture |
x86-64 |
| Codename |
Lunar Lake |
| Model number |
228V |
| Integrated GPU |
Arc Graphics 130V |
| Cores |
4 |
| Threads |
4 |
| Frequency |
2.1 GHz |
| Max Frequency (Turbo) |
4.5 GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 2.1 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.5 GHz |
| Cores count | 8 |
| Threads count | 8 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 21x |
| L1 cache | 192 KB/core |
| L2 cache | 2560 KB/core |
| L3 Cache | 8 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
| Process tech. |
3 nm |
| Power (TDP) |
17-37 W |
| Max TDP (Boost) |
37 W |
| Socket |
FCBGA-2833 |
| Critical temp. |
100 °C |
| Memory Type |
LPDDR5X-8533 |
| Max Size |
32 GB |
| Channels |
2 |
| ECC support |
No |
| PCIe Version |
5.0 |
| Max PCIe Lanes |
8 |
3.2 out 5 Points (6 Votes)