Intel Core Ultra 5 235

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Arrow Lake
- Form Factor: PC use
- Announced: December, 18, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 5 235Benchmarks
| Integer Math | 94.1 GOps/s |
| Floating-Point Math | 126.5 GOps/s |
| Prime Number Search | 403 M primes/s |
| Random String Sort | 50.2 M strings/s |
| Data Encryption | 31.4 GB/s |
| Data Compression | 418.2 MB/s |
| Physics | 3151 frames/s |
| Extended Instructions | 352 M matrices/s |
| File Compression | 1370 MB/s |
| Clang Compilation | 144.6 KLines/s |
| HTML5 Browser | 421.5 pages/s |
| PDF Rendering | 487.4 MP/sec |
| Text Processing | 332.5 pages/s |
| Background Blur | 84.8 frames/s |
| Photo Processing | 153.9 frames/s |
| Ray Tracing | 29.6 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 274.4 PPW | |
| PassMark CPU / W | 624.9 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 18.9 PPW | |
| Blender / W | 4.12 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | December, 18, 2024 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Arrow Lake | |
| Model number | 235 | |
| Integrated GPU | Arc Graphics | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 6 | |
| Frequency | 3.4 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5 GHz | |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.4 GHz |
| Cores count | 14 |
| Threads count | 14 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 34x |
| L1 cache | 192 KB/core |
| L2 cache | 3000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 3 nm | |
| Power (TDP) | 65 W | |
| Max TDP (Boost) | 121 W | |
| Socket | FCLGA-1851 | |
| Critical temp. | 105 °C | |
Memory Support
| Memory Type | DDR5-6400 | |
| Max Size | 256 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 24 | |
| Tech | - Compute: ABM, ADX, AVX-VNNI, BMI1, BMI2, CLMUL, DLBoost 3.0, F16C, SHA - Performance: CFET, EIST, TBT 2.0, Thread Director - Virtualization: VT-d, VT-rp, VT-x - Security: MBEC, RDRAND, SIPP, TDT, TXT, XD bit, vPro |
|
User Rating
out Points ( Votes)