- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Arrow Lake
- Form Factor: PC use
- Announced: October, 11, 2024
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 5 245KF
Benchmarks
CPU performance comparison across tasks
Cinebench R23 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 245KF
2130
Cinebench R23 (Multi-Core)
Intel Core Ultra 5 245KF
25182
PassMark CPU (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 245KF
4698
PassMark CPU (Multi-Core)
Intel Core Ultra 5 245KF
43683
| Integer Math | 99.4 GOps/s |
| Floating-Point Math | 132.1 GOps/s |
| Prime Number Search | 413 M primes/s |
| Random String Sort | 56 M strings/s |
| Data Encryption | 33.7 GB/s |
| Data Compression | 467.9 MB/s |
| Physics | 3190 frames/s |
| Extended Instructions | 386 M matrices/s |
Geekbench 6 (Single-Core)
Intel Core Ultra 5 245KF
2941
Intel Core Ultra 5 245KF
17602
| File Compression | 1360 MB/s |
| Clang Compilation | 144.1 KLines/s |
| HTML5 Browser | 396.9 pages/s |
| PDF Rendering | 462.4 MP/sec |
| Text Processing | 313.6 pages/s |
| Background Blur | 85.7 frames/s |
| Photo Processing | 145.9 frames/s |
| Ray Tracing | 30.6 MP/sec |
Blender
Real-world 3D modeling test
Intel Core Ultra 5 245KF
317.45
Performance/Watt
Points per watt of PL1 TDP
| Geekbench 6 Multi / W |
140.8 PPW |
| PassMark CPU / W |
349.5 PPW |
| Blender / W |
2.54 PPW |
Tech Specs
Specs & test comparison
| Manufacturer |
Intel |
| Announced |
October, 11, 2024 |
| Type |
PC use |
| Architecture |
x86-64 |
| Codename |
Arrow Lake |
| Model number |
245KF |
| Integrated GPU |
No |
| Cores |
6 |
| Threads |
6 |
| Frequency |
4.2 GHz |
| Max Frequency (Turbo) |
5.2 GHz |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Frequency | 3.6 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.6 GHz |
| Cores count | 14 |
| Threads count | 14 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 42x |
| L1 cache | 112 KB/core |
| L2 cache | 3000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
| Transistor count |
17.8 billion |
| Process tech. |
3 nm |
| Power (TDP) |
125 W |
| Max TDP (Boost) |
159 W |
| Socket |
FCLGA-1851 |
| Critical temp. |
105 °C |
| Memory Type |
DDR5-6400 |
| Max Size |
192 GB |
| Channels |
2 |
| ECC support |
Yes |
| PCIe Version |
5.0 |
| Max PCIe Lanes |
24 |
3.7 out 5 Points (6 Votes)