Intel Core Ultra 7 265KF

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Arrow Lake
- Form Factor: PC use
- Announced: October, 11, 2024
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 7 265KFBenchmarks
| File Compression | 1610 MB/s |
| Clang Compilation | 192.6 KLines/s |
| HTML5 Browser | 481.8 pages/s |
| PDF Rendering | 600.3 MP/sec |
| Text Processing | 342.1 pages/s |
| Background Blur | 96.8 frames/s |
| Photo Processing | 172.7 frames/s |
| Ray Tracing | 41.9 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 174.2 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 16 PPW | |
| Blender / W | 3.68 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | October, 11, 2024 | |
| Type | PC use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Arrow Lake | |
| Model number | 265KF | |
| Integrated GPU | No | |
Processor
| Cores | 8 | |
| Threads | 8 | |
| Frequency | 3.9 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.4 GHz | |
| Cores | 12 |
| Threads | 12 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.6 GHz |
| Cores count | 20 |
| Threads count | 20 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 39x |
| L1 cache | 112 KB/core |
| L2 cache | 3000 KB/core |
| L3 Cache | 30 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
Package
| Process tech. | 3 nm | |
| Power (TDP) | 125 W | |
| Max TDP (Boost) | 250 W | |
| Socket | FCLGA-1851 | |
| Critical temp. | 105 °C | |
Memory Support
| Memory Type | DDR5-6400 | |
| Max Size | 192 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | Yes | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 24 | |
User Rating
out Points ( Votes)