Intel Core Ultra 9 185H

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Meteor Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: December, 14, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 9 185HBenchmarks
| Integer Math | 98.3 GOps/s |
| Floating-Point Math | 73.4 GOps/s |
| Prime Number Search | 123 M primes/s |
| Random String Sort | 39.6 M strings/s |
| Data Encryption | 19.9 GB/s |
| Data Compression | 340.2 MB/s |
| Physics | 1962 frames/s |
| Extended Instructions | 203 M matrices/s |
| File Compression | 1270 MB/s |
| Clang Compilation | 102.8 KLines/s |
| HTML5 Browser | 342.7 pages/s |
| PDF Rendering | 389.7 MP/sec |
| Text Processing | 245.1 pages/s |
| Background Blur | 45.2 frames/s |
| Photo Processing | 131.5 frames/s |
| Ray Tracing | 23.3 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 209.4 PPW | |
| PassMark CPU / W | 452.5 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 15.2 PPW | |
| Blender / W | 3.08 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | December, 14, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Meteor Lake | |
| Model number | 185H | |
| Integrated GPU | Arc Graphics (8-Cores) | |
Processor
| Cores | 6 | |
| Threads | 12 | |
| Frequency | 2.3 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 5.1 GHz | |
| Cores | 10 |
| Threads | 10 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.8 GHz |
| Cores count | 16 |
| Threads count | 22 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 23x |
| L1 cache | 112 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 24 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 7 nm | |
| Power (TDP) | 35-65 W | |
| Max TDP (Boost) | 115 W | |
| Socket | FCBGA-2049 | |
| Critical temp. | 110 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - LPDDR5-7467 - LPDDR5x-7467 - DDR5-5600 |
|
| Max Size | 96 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 5.0 | |
| Max PCIe Lanes | 28 | |
| Tech | - Compute: ABM, ADX, AI Boost NPU 3, BMI1, BMI2, CLMUL, DLBoost 3.0, F16C, SHA, VNNI - Performance: EIST, TBT 2.0, TBT 3.0, TSX - Virtualization: VT-d, VT-x - Security: RDRAND, TXT, XD bit, vPro |
|
User Rating
out Points ( Votes)