- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Arrow Lake
- Form Factor: PC use
- Announced: October, 11, 2024
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 9 285K
Benchmarks
CPU performance comparison across tasks
Cinebench R23 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
2320
Cinebench R23 (Multi-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
41558
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
142
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
2359
PassMark CPU (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
5100
PassMark CPU (Multi-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
68035
| Integer Math | 174.1 GOps/s |
| Floating-Point Math | 227 GOps/s |
| Prime Number Search | 549 M primes/s |
| Random String Sort | 96.3 M strings/s |
| Data Encryption | 58.6 GB/s |
| Data Compression | 799.2 MB/s |
| Physics | 4081 frames/s |
| Extended Instructions | 626 M matrices/s |
Geekbench 6 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 285K
3379
Intel Core Ultra 9 285K
23095
| File Compression | 1560 MB/s |
| Clang Compilation | 242.2 KLines/s |
| HTML5 Browser | 479.5 pages/s |
| PDF Rendering | 622.1 MP/sec |
| Text Processing | 371.2 pages/s |
| Background Blur | 95.4 frames/s |
| Photo Processing | 164.2 frames/s |
| Ray Tracing | 52.3 MP/sec |
Blender
Real-world 3D modeling test
Intel Core Ultra 9 285K
558.81
Performance/Watt
Points per watt of PL1 TDP
| Geekbench 6 Multi / W |
184.8 PPW |
| PassMark CPU / W |
544.3 PPW |
| Cinebench 2024 / W |
18.9 PPW |
| Blender / W |
4.47 PPW |
Tech Specs
Specs & test comparison
| Manufacturer |
Intel |
| Announced |
October, 11, 2024 |
| Type |
PC use |
| Architecture |
x86-64 |
| Codename |
Arrow Lake |
| Model number |
285K |
| Integrated GPU |
Arc iGPU (4-Cores) |
| Cores |
8 |
| Threads |
8 |
| Frequency |
3.7 GHz |
| Max Frequency (Turbo) |
5.5 GHz |
| Cores | 16 |
| Threads | 16 |
| Frequency | 3.2 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 4.6 GHz |
| Cores count | 24 |
| Threads count | 24 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 37x |
| L1 cache | 112 KB/core |
| L2 cache | 3000 KB/core |
| L3 Cache | 36 MB total |
| Unlocked multiplier | Yes |
| Process tech. |
3 nm |
| Power (TDP) |
125 W |
| Max TDP (Boost) |
250 W |
| Socket |
FCLGA-1851 |
| Critical temp. |
105 °C |
| Memory Type |
DDR5-6400 |
| Max Size |
192 GB |
| Channels |
2 |
| ECC support |
Yes |
| PCIe Version |
5.0 |
| Max PCIe Lanes |
24 |
2.5 out 5 Points (2 Votes)