- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Lunar Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: September, 4, 2024
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core Ultra 9 288V
Benchmarks
CPU performance comparison across tasks
Cinebench R23 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
1878
Cinebench R23 (Multi-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
10522
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
122
Cinebench 2024 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
545
PassMark CPU (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
4345
PassMark CPU (Multi-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
20791
| Integer Math | 45.2 GOps/s |
| Floating-Point Math | 62 GOps/s |
| Prime Number Search | 211 M primes/s |
| Random String Sort | 23.7 M strings/s |
| Data Encryption | 14.9 GB/s |
| Data Compression | 195.8 MB/s |
| Physics | 1746 frames/s |
| Extended Instructions | 167 M matrices/s |
Geekbench 6 (Single-Core)
Intel Core Ultra 9 288V
2864
Intel Core Ultra 9 288V
11069
| File Compression | 1020 MB/s |
| Clang Compilation | 69 KLines/s |
| HTML5 Browser | 278.5 pages/s |
| PDF Rendering | 290.7 MP/sec |
| Text Processing | 312.1 pages/s |
| Background Blur | 49.8 frames/s |
| Photo Processing | 117 frames/s |
| Ray Tracing | 14.5 MP/sec |
Blender
Real-world 3D modeling test
Intel Core Ultra 9 288V
134.21
Performance/Watt
Points per watt of PL1 TDP
| Geekbench 6 Multi / W |
299.2 PPW |
| PassMark CPU / W |
561.9 PPW |
| Cinebench 2024 / W |
14.7 PPW |
| Blender / W |
3.63 PPW |
Tech Specs
Specs & test comparison
| Manufacturer |
Intel |
| Announced |
September, 4, 2024 |
| Type |
Laptop use |
| Architecture |
x86-64 |
| Codename |
Lunar Lake |
| Model number |
288V |
| Integrated GPU |
Arc Graphics 140V |
| Cores |
4 |
| Threads |
4 |
| Frequency |
3.3 GHz |
| Max Frequency (Turbo) |
5.1 GHz |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.7 GHz |
| Cores count | 8 |
| Threads count | 8 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 33x |
| L1 cache | 192 KB/core |
| L2 cache | 2560 KB/core |
| L3 Cache | 12 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
| Process tech. |
3 nm |
| Power (TDP) |
17-37 W |
| Max TDP (Boost) |
37 W |
| Socket |
FCBGA-2833 |
| Critical temp. |
100 °C |
| Memory Type |
LPDDR5X-8533 |
| Max Size |
32 GB |
| Channels |
2 |
| ECC support |
No |
| PCIe Version |
5.0 |
| Max PCIe Lanes |
8 |