Intel Processor N95

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Alder Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 26, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Processor N95Benchmarks
| Integer Math | 15.3 GOps/s |
| Floating-Point Math | 10.5 GOps/s |
| Prime Number Search | 21 M primes/s |
| Random String Sort | 7.2 M strings/s |
| Data Encryption | 4 GB/s |
| Data Compression | 58.6 MB/s |
| Physics | 380 frames/s |
| Extended Instructions | 3 M matrices/s |
| File Compression | 298.6 MB/s |
| Clang Compilation | 19.1 KLines/s |
| HTML5 Browser | 67 pages/s |
| PDF Rendering | 86.1 MP/sec |
| Text Processing | 135 pages/s |
| Background Blur | 13.3 frames/s |
| Photo Processing | 23.8 frames/s |
| Ray Tracing | 3.43 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 193.5 PPW | |
| PassMark CPU / W | 357.1 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 12.1 PPW | |
| Blender / W | 2.41 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 26, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Alder Lake | |
| Model number | N95 | |
| Integrated GPU | UHD Graphics (16EU) | |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| Cores count | 4 |
| Threads count | 4 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 34x |
| L1 cache | 96 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 6 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 15 W | |
| Socket | BGA-1264 | |
| Critical temp. | 105 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 - LPDDR5-4800 |
|
| Max Size | 16 GB | |
| Channels | 1 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 3.0 | |
| Max PCIe Lanes | 9 | |
User Rating
out Points ( Votes)