Intel Processor N97

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Alder Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 3, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Processor N97Benchmarks
| Integer Math | 16.4 GOps/s |
| Floating-Point Math | 11.1 GOps/s |
| Prime Number Search | 23 M primes/s |
| Random String Sort | 7.7 M strings/s |
| Data Encryption | 4.3 GB/s |
| Data Compression | 61.8 MB/s |
| Physics | 420 frames/s |
| Extended Instructions | 31 M matrices/s |
| File Compression | 319.2 MB/s |
| Clang Compilation | 20.1 KLines/s |
| HTML5 Browser | 66 pages/s |
| PDF Rendering | 88.9 MP/sec |
| Text Processing | 139.9 pages/s |
| Background Blur | 10.5 frames/s |
| Photo Processing | 23 frames/s |
| Ray Tracing | 2.53 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 233.3 PPW | |
| PassMark CPU / W | 472.8 PPW | |
| Cinebench 2024 / W | 16 PPW | |
| Blender / W | 2.87 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 3, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Alder Lake | |
| Model number | N97 | |
| Integrated GPU | UHD Graphics (24EU) | |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 3.6 GHz |
| Cores count | 4 |
| Threads count | 4 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 36x |
| L1 cache | 96 KB/core |
| L2 cache | 2000 KB/core |
| L3 Cache | 6 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 12 W | |
| Socket | BGA-1264 | |
| Critical temp. | 105 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-4800 - DDR4-3200 - LPDDR5-4800 |
|
| Max Size | 16 GB | |
| Channels | 1 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 3.0 | |
| Max PCIe Lanes | 9 | |
User Rating
out Points ( Votes)