Asus ROG Strix SCAR 18 (2025) G835

- Display: 18" Mini LED - 2560x1600 pixels
- Weight: 3.48 kg
- Sizes: 399x298x23.5-32 mm
- Battery: 90 Wh
Versions
| Storage | - 1024 GB - 2048 GB - 4096 GB - 8192 GB |
|
| RAM | - 16 GB - 32 GB - 64 GB |
|
Review
System Performance
System and app performance
Gaming Performance
Graphics in popular 3D games
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Battery Life
Estimated real-world battery life
Connectivity
Ports, webcam, and interfaces
Case & Design
Appearance, materials, durability, comfort
Tech Specs
Full specs and component tests Asus ROG Strix SCAR 18 (2025) G835Body
| Weight | 3.48 kg | |
| Pixel size | 399x298x23.5-32 mm | |
| Area | 1189 cm² | |
| Screen-to-body ratio | 79 % | |
| Side bezels | 5.7 mm | |
| Colors | Black | |
| Material | - Top: Aluminum - Middle: Plastic - Bottom: Plastic |
|
| Transformer | No | |
| Opening angle | 135 ° | |
| Cooling type | Active |
| Vapor chamber | Yes |
| Liquid metal | Yes |
| Cooler count | 3 |
| Noise Level | 53.7 dB |
Display
| Diagonal | 18 in | |
| Type | Mini LED | |
| Refresh rate | 240 Hz | |
| Pixel density | 168 ppi | |
| Aspect ratio | 16:10 | |
| Resolution | 2560x1600 pixels | |
| HDR support | Yes, Dolby Vision | |
| Sync Tech | G-Sync | |
| Touchscreen | No | |
| Coating | Matte | |
| Light sensor | No | |
| Contrast | 7640:1 |
| DCI-P3 gamut | 100 % |
| sRGB gamut | 100 % |
| Adobe RGB gamut | 87.2 % |
| Response time | 3 ms |
Battery
| Capacity | 90 Wh | |
| Full Charge Time | 1:30 h | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Fast Charging | Yes | |
| USB PD | Yes, 100 W | |
| Charge Port Location | Left | |
| Charge Power | 380 W | |
| Charger weight | 986 g | |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX | |
| Base frequency | 2.7 GHz | |
| Turbo Frequency | 5.4 GHz | |
| Cores | 24 (8P + 16E) | |
| Threads | 24 | |
| L3 Cache | 36 MB | |
| Integrated Graphics | Arc Graphics (4-Cores) | |
| Process tech. | 3 nm | |
GPU Model
| GPU Model | GeForce RTX 5080 Laptop 16GB | |
| TGP | 175 W | |
| Nvidia Optimus | MUX | |
| Graphics Type | Discrete | |
| Process tech. | 4 nm | |
| GPU Frequency | 975 MHz | |
| FLOPS | 42 TFLOPS | |
| Video Memory | 16 | |
| Memory Type | GDDR7 | |
| Tire Width | 256 bit | |
| Memory speed | 28 Gbit/s | |
| Shader Units | 7680 | |
| TMUs | 240 | |
| ROPs | 96 | |
RAM
| RAM Size | 16 GB | |
| Channels | 2x8 GB | |
| Frequency | 5600 MHz | |
| Type | DDR5 | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 2 | |
| Max RAM | 64 | |
Storage
| Bus | PCI-E Gen 4.0 (4x) | |
| Type | SSD (M2) | |
| Channels | 1x1024 GB | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 2 | |
| NVMe | Yes | |
| Storage Capacity | 1024 GB | |
Sound
| Audio Formats | 2.2 | |
| Speaker Power | 4x2 W | |
| Dolby Atmos | Yes | |
| Max Volume | 86.3 dB | |
| Microphones | 2 | |
Connectivity
| Wi-Fi version | v7 | |
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Fingerprint sensor | No | |
| IR sensor | Yes | |
| CD drive | No | |
| Webcam | Above Display | |
| Webcam Resolution | 1920x1080 | |
| USB-A | 3x3.2 |
| USB-C | 2x4.0 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1x2.1 |
| DisplayPort | No |
| VGA | No |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Card Reader | No |
| Charging Port | Yes |
Keyboard & Touchpad
| Key Type | Island Layout | |
| Numeric Keypad | No | |
| Backlight | Yes | |
| Size | 13.8x8.0 cm |
| Surface | Glass |
| Windows Precision | Yes |
Note
Asus ROG Strix SCAR 18 (2025) G835:
The laptop is equipped with DDR5 RAM at 5600 MHz but supports an upgrade to DDR5 6400 MHz.
*
Attention!
Ports, display type, speakers, and specs may differ by model or country.
User Rating
out Points ( Votes)