Asus Vivobook 15X OLED (K3504 / M3504)

- Display: 15.6" TN LCD - 1920x1080 pixels
- Weight: 1.6 kg
- Sizes: 359.7x232.5x17.9 mm
- Battery: 42 Wh
Versions
| Battery | - 42 W - 50 W |
|
| Processor | - Intel Core i5 1335U - Intel Core i5 1340P - Intel Core i7 1355U - Intel Core i7 1360P - AMD Ryzen 5 7530U - AMD Ryzen 7 7730U |
|
| Storage | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
|
| RAM | - 8 GB - 16 GB |
|
Review
System Performance
System and app performance
Gaming Performance
Graphics in popular 3D games
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Battery Life
Estimated real-world battery life
Connectivity
Ports, webcam, and interfaces
Case & Design
Appearance, materials, durability, comfort
Tech Specs
Full specs and component tests Asus Vivobook 15X OLED (K3504 / M3504)Body
| Weight | 1.6 kg | |
| Pixel size | 359.7x232.5x17.9 mm | |
| Area | 836 cm² | |
| Screen-to-body ratio | 80.2 % | |
| Side bezels | 7.2 mm | |
| Colors | - Black - Silver |
|
| Material | - Top: Aluminum - Middle: Plastic - Bottom: Plastic |
|
| Transformer | No | |
| Opening angle | 180 ° | |
| Cooling type | Active |
| Vapor chamber | No |
| Liquid metal | No |
| Cooler count | 1 |
| Noise Level | 46.5 dB |
Display
| Diagonal | 15.6 in | |
| Type | TN LCD | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Pixel density | 141 ppi | |
| Aspect ratio | 16:9 | |
| Resolution | 1920x1080 pixels | |
| HDR support | No | |
| Sync Tech | No | |
| Touchscreen | No | |
| Coating | Matte | |
| Light sensor | No | |
Battery
| Capacity | 42 Wh | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Fast Charging | Yes | |
| USB PD | Yes | |
| Charge Port Location | Right | |
| Charge Power | 65 W | |
Processor
| Processor | Intel Core i5 1335U | |
| Base frequency | 1.3 GHz | |
| Turbo Frequency | 4.6 GHz | |
| Cores | 10 (2P + 8E) | |
| Threads | 12 | |
| L3 Cache | 12 MB | |
| Integrated Graphics | Intel Iris Xe Graphics (80EU) | |
| Process tech. | 10 nm | |
GPU Model
| GPU Model | Intel Iris Xe Graphics G7 (80EU) | |
| TGP | 15 W | |
| Graphics Type | Integrated | |
| Process tech. | 10 nm | |
| GPU Frequency | 300 MHz | |
| Boost GPU Frequency | 1250 MHz | |
| FLOPS | 1.6 TFLOPS | |
| Memory Type | DDR4 | |
| Memory speed | 3.2 Gbit/s | |
| Shader Units | 640 | |
| TMUs | 40 | |
| ROPs | 20 | |
RAM
| RAM Size | 8 GB | |
| Channels | 1x8 GB | |
| Frequency | 3200 MHz | |
| Type | DDR4 | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 1 | |
| Max RAM | 16 | |
Storage
| Bus | PCI-E Gen 4.0 (4x) | |
| Type | SSD (M2) | |
| Channels | 1x256 GB | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 1 | |
| NVMe | Yes | |
| Storage Capacity | 256 GB | |
Sound
| Audio Formats | 2.0 | |
| Dolby Atmos | No | |
| Microphones | 2 | |
Connectivity
| Wi-Fi version | v6E | |
| Bluetooth version | 5.3 | |
| Fingerprint sensor | Yes | |
| IR sensor | No | |
| CD drive | No | |
| Webcam | Above Display | |
| Webcam Resolution | 1280x720 | |
| USB-A | 2x3.2 |
| USB-C | 1x3.2 |
| Thunderbolt | No |
| HDMI | 1x1.4 |
| DisplayPort | No |
| VGA | No |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Ethernet (RJ45) | No |
| Card Reader | No |
| Charging Port | Yes |
Keyboard & Touchpad
| Key Type | Island Layout | |
| Numeric Keypad | Yes | |
| Backlight | Optional | |
| Key Travel | 1.4 mm | |
| Size | 17.0x9.5 cm |
| Surface | Plastic |
| Windows Precision | Yes |
*
Attention!
Ports, display type, speakers, and specs may differ by model or country.
User Rating
out Points ( Votes)