Dell Latitude 7530

- Display: 15.6" TFT LCD - 1920x1080 pixels
- Weight: 1.54 kg
- Sizes: 357.7x229.75x17.5-18.23 mm
- Battery: 41 Wh
Versions
| Battery | - 41 W - 58 W |
|
| Processor | - Intel Core i5 1235U - Intel Core i5 1240P - Intel Core i5 1245U - Intel Core i5 1250P - Intel Core i7 1255U - Intel Core i7 1265U - Intel Core i7 1270P |
|
| Storage | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
|
| RAM | - 8 GB - 16 GB - 32 GB |
|
Review
System Performance
System and app performance
Gaming Performance
Graphics in popular 3D games
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Battery Life
Estimated real-world battery life
Connectivity
Ports, webcam, and interfaces
Case & Design
Appearance, materials, durability, comfort
Tech Specs
Full specs and component tests Dell Latitude 7530Body
| Weight | 1.54 kg | |
| Pixel size | 357.7x229.75x17.5-18.23 mm | |
| Area | 822 cm² | |
| Screen-to-body ratio | 81.7 % | |
| Side bezels | 6.2 mm | |
| Colors | Gray | |
| Material | Aluminum | |
| Transformer | No | |
| Opening angle | 150 ° | |
| Cooling type | Active |
| Vapor chamber | No |
| Liquid metal | No |
| Cooler count | 1 |
Display
| Diagonal | 15.6 in | |
| Type | TFT LCD | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Pixel density | 141 ppi | |
| Aspect ratio | 16:9 | |
| Resolution | 1920x1080 pixels | |
| HDR support | No | |
| Sync Tech | No | |
| Touchscreen | No | |
| Coating | Matte | |
| Light sensor | Yes | |
| Contrast | 700:1 |
| sRGB gamut | 54 % |
| Response time | 25 ms |
Battery
| Capacity | 41 Wh | |
| Voltage | 11.25 V | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Fast Charging | Yes | |
| USB PD | Yes | |
| Charge Port Location | Left, Right | |
| Charge Power | 65/90 W | |
| Cable Length | 1 m | |
Processor
| Processor | Intel Core i5 1235U | |
| Base frequency | 1.3 GHz | |
| Turbo Frequency | 4.4 GHz | |
| Cores | 10 (2P + 8E) | |
| Threads | 12 | |
| L3 Cache | 12 MB | |
| Integrated Graphics | Intel Iris Xe Graphics (80EU) | |
| Process tech. | 10 nm | |
GPU Model
| GPU Model | Intel Iris Xe Graphics G7 (80EU) | |
| TGP | 15 W | |
| Graphics Type | Integrated | |
| Process tech. | 10 nm | |
| GPU Frequency | 300 MHz | |
| Boost GPU Frequency | 1200 MHz | |
| FLOPS | 1.5 TFLOPS | |
| Memory Type | LPDDR5 | |
| Memory speed | 4.8 Gbit/s | |
| Shader Units | 640 | |
| TMUs | 40 | |
| ROPs | 20 | |
RAM
| RAM Size | 8 GB | |
| Channels | 2x4 GB | |
| Frequency | 4800 MHz | |
| Type | LPDDR5 | |
| Replaceable | No | |
Storage
| Bus | PCI-E Gen 4.0 (4x) | |
| Type | SSD (M2) | |
| Channels | 1x256 GB | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 1 | |
| NVMe | Yes | |
| Storage Capacity | 256 GB | |
Sound
| Audio Chipset | Realtek ALC3281-CG | |
| Audio Formats | 2.0 | |
| Speaker Power | 2x4 W | |
| Dolby Atmos | No | |
| Microphones | 2 | |
Connectivity
| Wi-Fi version | v6E | |
| Bluetooth version | 5.2 | |
| Fingerprint sensor | Optional | |
| IR sensor | Optional | |
| CD drive | No | |
| Webcam | Above Display | |
| Webcam Resolution | 1920x1080 | |
| USB-A | 2x3.2 |
| USB-C | 2x3.2 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1x2.0 |
| DisplayPort | No |
| VGA | No |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Ethernet (RJ45) | No |
| Card Reader | No |
| Charging Port | No |
Keyboard & Touchpad
| Key Type | Island Layout | |
| Numeric Keypad | No | |
| Backlight | Yes | |
| Size | 12.5x8.0 cm |
| Surface | Glass |
| Windows Precision | Yes |
Note
Dell Latitude 7530:
Laptop case materials vary in weight: Carbon Fiber starts at 3.39 lbs (1.54 kg) and Aluminum at 3.89 lbs (1.76 kg). The U-series processors utilize DDR4 memory, while the P-series employ LPDDR5.
*
Attention!
Ports, display type, speakers, and specs may differ by model or country.
User Rating
out Points ( Votes)