Lenovo ThinkPad X1 Nano

- Display: 13" IPS LCD - 2160x1350 pixels
- Weight: 0.9 kg
- Sizes: 292.8x207.7x13.8-17.2 mm
- Battery: 48 Wh
Versions
| Processor | - Intel Core i5 1130G7 - Intel Core i7 1160G7 - Intel Core i7 1180G7 |
|
| Storage | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
|
| RAM | - 8 GB - 16 GB |
|
Review
System Performance
System and app performance
Gaming Performance
Graphics in popular 3D games
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Battery Life
Estimated real-world battery life
Connectivity
Ports, webcam, and interfaces
Case & Design
Appearance, materials, durability, comfort
Tech Specs
Full specs and component tests Lenovo ThinkPad X1 NanoBody
| Weight | 0.9 kg | |
| Pixel size | 292.8x207.7x13.8-17.2 mm | |
| Area | 608 cm² | |
| Screen-to-body ratio | 80.6 % | |
| Side bezels | 6.4 mm | |
| Colors | Black | |
| Material | Top: Carbon Fiber | |
| Transformer | No | |
| Opening angle | 180 ° | |
| Cooling type | Active |
| Vapor chamber | No |
| Liquid metal | No |
| Cooler count | 1 |
| Noise Level | 37.5 dB |
Display
| Diagonal | 13 in | |
| Type | IPS LCD | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Pixel density | 196 ppi | |
| Aspect ratio | 16:10 | |
| Resolution | 2160x1350 pixels | |
| HDR support | Yes, Dolby Vision | |
| Sync Tech | No | |
| Touchscreen | No | |
| Coating | Glossy (Anti-Reflective) | |
| Light sensor | Yes | |
| Contrast | 1700:1 |
| DCI-P3 gamut | 70.4 % |
| sRGB gamut | 99.9 % |
| Adobe RGB gamut | 65.7 % |
| Response time | 35 ms |
Battery
| Capacity | 48 Wh | |
| Full Charge Time | 1:15 h | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Fast Charging | Yes | |
| USB PD | Yes | |
| Charge Port Location | Left | |
| Charge Power | 65 W | |
| Charger weight | 323 g | |
Processor
| Processor | Intel Core i5 1130G7 | |
| Base frequency | 1.8 GHz | |
| Turbo Frequency | 4 GHz | |
| Cores | 4 | |
| Threads | 8 | |
| L3 Cache | 8 MB | |
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics G7 80EU | |
| Process tech. | 10 nm | |
GPU Model
| GPU Model | Intel Iris Xe Graphics G7 (80EU) | |
| TGP | 15 W | |
| Graphics Type | Integrated | |
| Process tech. | 10 nm | |
| GPU Frequency | 300 MHz | |
| Boost GPU Frequency | 1100 MHz | |
| FLOPS | 1.4 TFLOPS | |
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory speed | 4.27 Gbit/s | |
| Shader Units | 640 | |
| TMUs | 40 | |
| ROPs | 20 | |
RAM
| RAM Size | 8 GB | |
| Channels | 2x4 GB | |
| Frequency | 4266 MHz | |
| Type | LPDDR4X | |
| Replaceable | No | |
Storage
| Bus | PCI-E Gen 3.0 (4x) | |
| Type | SSD (M2) | |
| Channels | 1x256 GB | |
| Replaceable | Yes | |
| Total Slots | 1 | |
| NVMe | Yes | |
| Storage Capacity | 256 GB | |
Sound
| Audio Chipset | Realtek ALC3306 | |
| Audio Formats | 2.2 | |
| Speaker Power | 2x2 W | |
| Dolby Atmos | Yes | |
| Max Volume | 86.4 dB | |
| Microphones | 4 | |
Connectivity
| Wi-Fi version | v6 | |
| Bluetooth version | 5.1 | |
| Fingerprint sensor | Yes | |
| IR sensor | Yes | |
| CD drive | No | |
| Webcam | Above Display | |
| Webcam Resolution | 1280x720 | |
| USB-A | No |
| USB-C | 2x4.0 |
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| HDMI | No |
| DisplayPort | No |
| VGA | No |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Ethernet (RJ45) | No |
| Card Reader | No |
| Charging Port | No |
Keyboard & Touchpad
| Key Type | Island Layout | |
| Numeric Keypad | No | |
| Backlight | Yes | |
| Key Travel | 1.5 mm | |
| Size | 10.0x5.6 cm |
| Surface | Plastic |
| Windows Precision | Yes |
*
Attention!
Ports, display type, speakers, and specs may differ by model or country.
User Rating
out Points ( Votes)