Honor X60 Pro

- Display: 6.78" AMOLED - 1224x2700 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
- Camera: 1 (108MP)
- Battery: 6600 mAh
- OS: Android 14
- Weight: 188 g
Versions
| Memory Options | - 8/128 GB - 8/256 GB - 12/256 GB - 12/512 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Honor X60 ProDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.78 in | |
| Resolution | 1224x2700 pixels | |
| Aspect ratio | 19.85:9 | |
| Pixel density | 437 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 3000 nits | |
| Screen-to-body ratio | 90.7 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 162.8 mm (6.41 in) | |
| Width | 75.5 mm (2.97 in) | |
| Thickness | 7.98 mm (0.31 in) | |
| Weight | 188 g (6.63 oz) | |
| Water resistance | Yes | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Black - Silver - Green - Orange |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 | |
| Max Frequency | 2200 MHz | |
| CPU Cores | 8 (4 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.8 (Cortex-A55) - 4/2.2 (Cortex-A78) |
|
| Process | Samsung | |
| Transistor Size | 4 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Adreno 710 | |
| GPU Cores | 256 | |
| GPU Frequency | 676 MHz | |
| FLOPS | 346.1 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 942 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 2777 |
| Geekbench Compute (GPU) | 1330 |
| CPU | 186730 |
| GPU | 97647 |
| Memory | 178303 |
| UX | 125152 |
| NanoReview Score | 587832 |
Memory
| RAM Size | - 8 GB - 12 GB |
|
| Memory Type | LPDDR5 | |
| Memory Frequency | 2750 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB - 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 14 | |
| UI Skin | MagicOS 8.0 | |
Battery
| Volume | 6600 mAh | |
| Max Charging Power | 66 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes | |
Main camera
| Matrix | 108 MP | |
| Photo resolution | 12000x9000 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 240 fps (720p) | |
| Lenses count | Standard: 108 MP | |
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 108 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Sensor | Samsung HM6 |
| Sensor size | 1/1.67 |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
Front camera
| Matrix | 8 MP | |
| Aperture | f/2.0 | |
| Sensor | CMOS | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.1 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | No | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| LTE category | 18 |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | October, 2024 yr | |
| Release Date | October, 2024 yr | |
| Launch Price ($) | 300 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 66 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)