Honor X8c

- Display: 6.7" AMOLED - 1080x2412 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 685
- Camera: 2 (108MP + 5MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 174 g
Versions
| Memory Options | - 6/128 GB - 8/128 GB - 8/256 GB - 8/512 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Honor X8cDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.7 in | |
| Resolution | 1080x2412 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 394 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 2800 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 90.2 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 161.05 mm (6.34 in) | |
| Width | 74.55 mm (2.94 in) | |
| Thickness | 7.12 mm (0.28 in) | |
| Weight | 174 g (6.14 oz) | |
| Water resistance | IP64 | |
| Back panel | Eco Leather | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - White - Black - Green - Purple |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Button | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 | |
| Max Frequency | 2800 MHz | |
| CPU Cores | 8 (4 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.9 (Cortex-A53) - 4/2.8 (Cortex-A73) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 6 nm | |
| Neural Processor | Hexagon 686 | |
| Graphics | Adreno 610 | |
| GPU Cores | 128 | |
| GPU Frequency | 1260 MHz | |
| FLOPS | 319.2 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 470 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1543 |
| Geekbench Compute (GPU) | 383 |
| CPU | 103546 |
| GPU | 43571 |
| Memory | 122602 |
| UX | 76316 |
| NanoReview Score | 346035 |
Memory
| RAM Size | - 6 GB - 8 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB - 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 15 | |
| UI Skin | MagicOS 9.0 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 35 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (50% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 1:30 h | |
Main camera
| Matrix | 108 MP | |
| Photo resolution | 12000x9000 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Lenses count | Standard: 108 MP Ultra-wide: 5 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 108 MP |
| Aperture | f/2.1 |
| Focal length | 24 mm |
| Sensor | Samsung ISOCELL HM6 |
| Sensor size | 1/1.67 |
| Pixel size | 0.64 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 5 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Aperture | f/2.1 | |
| Sensor | CMOS | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.1 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | Varies by region | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 5G Support | No |
Sound
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | January, 2025 yr | |
| Release Date | January, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 305 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 35 W | |
Note
Honor X8c:
The ABR-LX1\/ABR-LX2 models come with an older version Bluetooth 5.0.
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)