Huawei Mate 20 Pro

- Display: 6.39" OLED - 1440x3120 pixels
- Chip: HiSilicon Kirin 980
- Camera: 3 (40MP + 20MP + 8MP)
- Battery: 4200 mAh
- OS: Android 9 (Upgradeable to Android 10)
- Weight: 189 g
Versions
| Memory Options | - 6/128 GB - 8/128 GB - 8/256 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Huawei Mate 20 ProDisplay
| Type | OLED | |
| Size | 6.39 in | |
| Resolution | 1440x3120 pixels | |
| Aspect ratio | 19.5:9 | |
| Pixel density | 538 ppi | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 660 nits | |
| HDR support | Yes HDR10 | |
| Screen-to-body ratio | 87.9 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display |
|
| sRGB gamut | 99.1 % |
| PWM (Flicker) | 245 Hz |
| Response time | 4 ms |
| Contrast | ∞ Infinite |
Design & Build
| Height | 157.8 mm (6.21 in) | |
| Width | 72.3 mm (2.85 in) | |
| Thickness | 8.6 mm (0.34 in) | |
| Weight | 189 g (6.67 oz) | |
| Water resistance | IP68 | |
| Back panel | Glass | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - Black - Blue - Green - Red |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 | |
| Max Frequency | 2600 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 2 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.8 (Cortex-A55) - 2/1.92 (Cortex-A76) - 2/2.6 (Cortex-A76) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 7 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G76 MP10 | |
| GPU Cores | 360 | |
| GPU Frequency | 720 MHz | |
| FLOPS | 518.4 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 933 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 2383 |
| CPU | 192149 |
| GPU | 158975 |
| Memory | 112523 |
| UX | 126437 |
| NanoReview Score | 590084 |
| Max Surface Temp. | 46.8 °C |
| Stability | 48 % |
| Graphics Test | 14 fps |
| Graphics Score | 2480 |
| Writing score | 10968 |
| Web score | 6821 |
| Video editing | 5781 |
| Data manipulation | 7579 |
| NanoReview Score | 8592 |
Memory
| RAM Size | - 6 GB - 8 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Memory Card | Nano Memory |
Software
| OS | Android 9 (Upgradeable to Android 10) | |
| OS Size | 15.2 GB | |
| UI Skin | EMUI 10.1 | |
Battery
| Volume | 4200 mAh | |
| Max Charging Power | 40 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | Yes Qi (15 W) | |
| Reverse Charging | Yes (Wireless) | |
| Fast Charging | Yes SuperCharge (70% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 1:00 h | |
| Web Browsing | 07:46 h |
| Video Playback | 11:44 h |
| Games | 04:55 h |
| Standby Mode | 98 h |
Main camera
| Matrix | 40 MP | |
| Photo resolution | 7360x4912 pixels | |
| Zoom | Optical, 3x | |
| Flash | Dual LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 960 fps (720p) | |
| Lenses count | Standard: 40 MP Telephoto: 8 MP Ultra-wide: 20 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode - RAW support |
|
| Matrix | 40 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 25 mm |
| Sensor | Sony IMX600 |
| Sensor size | 1/1.73 |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Laser autofocus |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.4 |
| Focal length | 80 mm |
| Sensor size | 1/4 |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 20 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 16 mm |
| Sensor size | 1/2.7 |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 24 MP | |
| Photo resolution | 5632x4224 pixels | |
| Aperture | f/2 | |
| Focal length | 26 mm | |
| Sensor | CMOS | |
| Sensor size | 1/2.8 | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot |
|
| Bluetooth version | 5 | |
| Bluetooth features | LE, A2DP | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 3.1 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | Yes |
| 2G Bands | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1900, HSDPA 2100 |
| LTE Bands* | LTE (B800/B850/B900/B1700/B1800/B1900/B2100/B2300/B2500/B2600) |
| LTE category | 21 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Flagship | |
| Announced | October, 2018 yr | |
| Release Date | November, 2018 yr | |
| Launch Price ($) | 1050 | |
| Sensors | - Barometer - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Face Sensor - Fingerprint sensor |
|
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)