Huawei Mate XT Ultimate

- Display: 10.2" OLED - 2232x3184 pixels
- Chip: HiSilicon Kirin 9010
- Camera: 3 (50MP + 12MP + 12MP)
- Battery: 5600 mAh
- OS: HarmonyOS 4.2
- Weight: 298 g
Versions
| Memory Options | - 16/256 GB - 16/512 GB - 16/1024 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Huawei Mate XT UltimateDisplay
| Type | OLED | |
| Size | 10.2 in | |
| Resolution | 2232x3184 pixels | |
| Pixel density | 381 ppi | |
| Refresh rate | 90 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (1-120 Hz) | |
| Max brightness | 5000 nits | |
| HDR support | Yes HDR10+ | |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 91.9 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 156.7 mm (6.17 in) | |
| Width | 219 mm (8.62 in) | |
| Thickness | 3.6 mm (0.14 in) | |
| Weight | 298 g (10.51 oz) | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - Black - Red |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Button | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | HiSilicon Kirin 9010 | |
| Max Frequency | 2300 MHz | |
| CPU Cores | 12 (2 + 6 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.55 (Cortex-A510) - 6/2.18 (TaiShan V121) - 2/2.3 (TaiShan V121) |
|
| Process | SMIC | |
| Transistor Size | 7 nm | |
| Neural Processor | Da Vinci | |
| Graphics | Maleoon 910 | |
| GPU Cores | 1024 | |
| GPU Frequency | 750 MHz | |
| FLOPS | 1536 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 1438 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 4365 |
| Geekbench Compute (GPU) | 1415 |
| CPU | 276654 |
| GPU | 196743 |
| Memory | 263290 |
| UX | 1792524 |
| NanoReview Score | 916211 |
Memory
| RAM Size | 16 GB | |
| Memory Type | LPDDR5X | |
| Memory Frequency | 4200 MHz | |
| Channels | 4 | |
| Storage Capacity | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
| Memory Card | No |
Software
| OS | HarmonyOS 4.2 | |
Battery
| Volume | 5600 mAh | |
| Max Charging Power | 66 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | Yes (50 W) | |
| Reverse Charging | Yes (Wireless) | |
| Fast Charging | Yes | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Optical, 5.5x | |
| Flash | Dual LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Wide-angle lens | 12 ° | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Telephoto: 12 MP Ultra-wide: 12 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode - RAW support |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.4 |
| Focal length | 24 mm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 12 MP |
| Aperture | f/3.4 |
| Focal length | 125 mm |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 12 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 13 mm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 8 MP | |
| Aperture | f/2.2 | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 2160p (4K) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.2 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 3.1 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | Yes DP 1.2 | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
Other
| Class | Flagship | |
| Announced | September, 2024 yr | |
| Release Date | September, 2024 yr | |
| Launch Price ($) | 2800 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 66 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)