Huawei Nova 13 Pro

- Display: 6.76" OLED - 1224x2776 pixels
- Chip: HiSilicon Kirin 8000
- Camera: 3 (50MP + 8MP + 12MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 14
- Weight: 209 g
Versions
| Memory Options | - 12/256 GB - 12/512 GB - 12/1024 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Huawei Nova 13 ProDisplay
| Type | OLED | |
| Size | 6.76 in | |
| Resolution | 1224x2776 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 449 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (1-120 Hz) | |
| Max brightness | 1150 nits | |
| HDR support | Yes HDR10+ | |
| Touch Sampling Rate | 300 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 90.2 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 163.4 mm (6.43 in) | |
| Width | 74.9 mm (2.95 in) | |
| Thickness | 7.82 mm (0.31 in) | |
| Weight | 209 g (7.37 oz) | |
| Water resistance | IP65 | |
| Back panel | Glass | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - White - Black - Green - Purple |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | HiSilicon Kirin 8000 | |
| Max Frequency | 2400 MHz | |
| CPU Cores | 8 (1 + 3 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.84 (Cortex-A55) - 3/2.19 (1xA77 L) - 1/2.4 (1xA77 H) |
|
| Process | SMIC | |
| Transistor Size | 7 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G610 MP4 | |
| GPU Cores | 256 | |
| GPU Frequency | 864 MHz | |
| FLOPS | 442.3 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 999 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 2948 |
| Geekbench Compute (GPU) | 3028 |
| CPU | 201142 |
| GPU | 107873 |
| Memory | 198055 |
| UX | 146241 |
| NanoReview Score | 653311 |
Memory
| RAM Size | 12 GB | |
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 14 | |
| UI Skin | EMUI 14.2 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 100 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes (50% in 13 min) | |
| Full Charge Time | 0:35 h | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Optical, 3x | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 480 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 112 ° | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Telephoto: 12 MP Ultra-wide: 8 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.4 - 4.0 |
| Focal length | 23 mm |
| Autofocus | Laser autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 12 MP |
| Aperture | f/2.4 |
| Focal length | 69 mm |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 16 mm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 60 MP | |
| Photo resolution | 8960x6720 pixels | |
| Aperture | f/2.4 | |
| Focal length | 17 mm | |
| Sensor | Omnivision OV60A | |
| Sensor size | 1/2.8 | |
| Pixel size | 0.61 μm | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 2160p (4K) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.2 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS - NAVIC |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | October, 2024 yr | |
| Release Date | October, 2024 yr | |
| Launch Price ($) | 520 | |
| Sensors | - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 100 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)