Infinix Hot 50 Pro 4G

- Display: 6.78" AMOLED - 1080x2436 pixels
- Chip: MediaTek Helio G100
- Camera: 1 (50MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 14
- Weight: 190 g
Versions
| Memory Options | - 8/128 GB - 8/256 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Infinix Hot 50 Pro 4GDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.78 in | |
| Resolution | 1080x2436 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 393 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 1800 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 87 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 166.98 mm (6.57 in) | |
| Width | 76.4 mm (3.01 in) | |
| Thickness | 7.4 mm (0.29 in) | |
| Weight | 190 g (6.7 oz) | |
| Water resistance | IP54 | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Black - Gray - Blue |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G100 | |
| Max Frequency | 2200 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/2 (Cortex-A55) - 2/2.2 (Cortex-A76) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 6 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G57 MP2 | |
| GPU Cores | 128 | |
| GPU Frequency | 1000 MHz | |
| FLOPS | 128 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 731 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 2024 |
| Geekbench Compute (GPU) | 1413 |
| CPU | 138057 |
| GPU | 70827 |
| Memory | 114971 |
| UX | 107432 |
| NanoReview Score | 431287 |
Memory
| RAM Size | - 6 GB - 8 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 14 | |
| UI Skin | XOS 14.5 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 33 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes (75% in 35 min) | |
| Full Charge Time | 1:35 h | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 4208x3120 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | Quad LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Depth: 2 MP Depth |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.6 |
| Focal length | 27 mm |
| Sensor | Hi-5022Q |
| Sensor size | 1/2.8 |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 8 MP | |
| Aperture | f/2.0 | |
| Sensor | GalaxyCore GC08A8 | |
| Sensor size | 1/4.0 | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM B2/3/5/8 |
| 3G Bands | WCDMA B1/2/4/5/8 |
| LTE Bands* | LTE (B1234578202828B384140) |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Budget | |
| Announced | October, 2024 yr | |
| Release Date | November, 2024 yr | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 33 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)