Motorola Moto G05

- Display: 6.67" IPS LCD - 720x1604 pixels
- Chip: MediaTek Helio G81 Extreme
- Camera: 1 (50MP)
- Battery: 5200 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 188.8 g
Versions
| Memory Options | - 4/64 GB - 4/128 GB - 8/128 GB - 8/256 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Motorola Moto G05Display
| Type | IPS LCD | |
| Size | 6.67 in | |
| Resolution | 720x1604 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 264 ppi | |
| Refresh rate | 90 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 500 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 85.3 % | |
| sRGB gamut | 98.9 % |
| Response time | 36 ms |
| Contrast | 1542:1 |
Design & Build
| Height | 165.67 mm (6.52 in) | |
| Width | 75.98 mm (2.99 in) | |
| Thickness | 8.17 mm (0.32 in) | |
| Weight | 188.8 g (6.66 oz) | |
| Water resistance | IP54 | |
| Back panel | Eco Leather | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Blue - Green - Red - Purple |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Button | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G81 Extreme | |
| Max Frequency | 2000 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/1.8 (Cortex-A55) - 2/2 (Cortex-A75) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 12 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G52 MP2 | |
| GPU Cores | 48 | |
| GPU Frequency | 950 MHz | |
| FLOPS | 91.2 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 405 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1380 |
| Geekbench Compute (GPU) | 950 |
| CPU | 86239 |
| GPU | 43220 |
| Memory | 67711 |
| UX | 72003 |
| NanoReview Score | 269173 |
Memory
| RAM Size | - 4 GB - 8 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 1800 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 64 GB - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 15 | |
| OS Size | 22 GB | |
| UI Skin | My UX | |
Battery
| Volume | 5200 mAh | |
| Max Charging Power | 18 W | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (50% in 40 min) | |
| Full Charge Time | 1:45 h | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Slow Motion | 120 fps (720p) | |
| Lenses count | Standard: 50 MP | |
| Features | Bokeh effect | |
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 64 mm |
| Sensor | Samsung S5KJN1 |
| Sensor size | 1/2.76 |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 8 MP | |
| Aperture | f/2.1 | |
| Pixel size | 1.12 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.1 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Galileo |
|
| NFC* | No | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM 3/5/8 |
| 3G Bands | WCDMA 1/5/8 |
| LTE Bands* | LTE (B(2535/B)/B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B41/B2655) |
| LTE category | 7 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Budget | |
| Announced | December, 2024 yr | |
| Release Date | January, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 130 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | No | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)