OnePlus 13R

- Display: 6.78" AMOLED - 1264x2780 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
- Camera: 3 (50MP + 8MP + 50MP)
- Battery: 6000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 206 g
Versions
| Memory Options | - 12/256 GB - 16/512 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests OnePlus 13RDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.78 in | |
| Resolution | 1264x2780 pixels | |
| Aspect ratio | 19.8:9 | |
| Pixel density | 450 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (1-120 Hz) | |
| Max brightness | 1600 nits | |
| HDR support | Yes Dolby Vision | |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 91.2 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
| sRGB gamut | 99.6 % |
| PWM (Flicker) | 90 Hz |
| Response time | 2 ms |
| Contrast | ∞ Infinite |
Design & Build
| Height | 161.72 mm (6.37 in) | |
| Width | 75.77 mm (2.98 in) | |
| Thickness | 8.02 mm (0.32 in) | |
| Weight | 206 g (7.27 oz) | |
| Water resistance | IP65 | |
| Cooling system | Vapor chamber | |
| Back panel | Glass | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - Black - Gray |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | |
| Max Frequency | 3300 MHz | |
| CPU Cores | 8 (1 + 3 + 2 + 2) | |
| Architecture | - 2/2.27 (Cortex-A520) - 2/2.96 (Cortex-A720) - 3/3.15 (Cortex-A720) - 1/3.3 (Cortex-X4) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 4 nm | |
| Neural Processor | Hexagon | |
| Graphics | Adreno 750 | |
| GPU Cores | 1536 | |
| GPU Frequency | 903 MHz | |
| FLOPS | 2774 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 2217 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 6564 |
| Geekbench Compute (GPU) | 16259 |
| CPU | 404610 |
| GPU | 886081 |
| Memory | 397538 |
| UX | 332164 |
| NanoReview Score | 2020393 |
Memory
| RAM Size | - 12 GB - 16 GB |
|
| Memory Type | LPDDR5X | |
| Memory Frequency | 4800 MHz | |
| Channels | 4 | |
| Storage Capacity | - 256 GB - 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 15 | |
| OS Size | 37 GB | |
| UI Skin | OxygenOS 15 | |
Battery
| Volume | 6000 mAh | |
| Max Charging Power | 80 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (73% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 0:48 h | |
| Web Browsing | 13:49 h |
| Video Playback | 21:40 h |
| Games | 06:35 h |
| Standby Mode | 100 h |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Optical, 2x | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 480 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 112 ° | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Ultra-wide: 8 MP Telephoto: 50 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 24 mm |
| Sensor | Sony LYT-700 (IMX 906) |
| Sensor size | 1/1.56 |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 47 mm |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Sensor size | 1/2.76 |
| Pixel size | 0.64 μm |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 16 mm |
| Sensor | Sony IMX355 |
| Sensor size | 1/4.0 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 16 MP | |
| Photo resolution | 4608x3456 pixels | |
| Aperture | f/2.4 | |
| Focal length | 24 mm | |
| Sensor | Samsung S5K3P9 | |
| Sensor size | 1/3.0 | |
| Pixel size | 1 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Galileo - QZSS |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | Yes |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G Bands | WCDMA 1/2/4/5/6/8/19 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B30/B32/B66/B71) |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Flagship | |
| Announced | January, 2025 yr | |
| Release Date | January, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 599 | |
| Sensors | - Hall Sensor - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | No | |
Note
OnePlus 13R:
This is the global version of the OnePlus Ace 5 smartphone.
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)