Realme Narzo 80 Pro 5G

- Display: 6.72" OLED - 1080x2392 pixels
- Chip: MediaTek Dimensity 7400
- Camera: 1 (50MP)
- Battery: 6000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 179 g
Versions
| Memory Options | - 8/128 GB - 8/256 GB - 12/256 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Realme Narzo 80 Pro 5GDisplay
| Type | OLED | |
| Size | 6.72 in | |
| Resolution | 1080x2392 pixels | |
| Pixel density | 391 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 1400 nits | |
| HDR support | Yes HDR10 | |
| Screen-to-body ratio | 89.6 % | |
| Features | DCI-P3 | |
Design & Build
| Height | 162.75 mm (6.41 in) | |
| Width | 74.92 mm (2.95 in) | |
| Thickness | 7.55 mm (0.3 in) | |
| Weight | 179 g (6.31 oz) | |
| Water resistance | IP69 | |
| Colors | - Silver - Green |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 | |
| Max Frequency | 2600 MHz | |
| CPU Cores | 8 (4 + 4) | |
| Architecture | - 4/2 (Cortex-A55) - 4/2.6 (Cortex-A78) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 4 nm | |
| Neural Processor | MediaTek APU 655 | |
| Graphics | Mali-G615 MP2 | |
| GPU Cores | 256 | |
| GPU Frequency | 1000 MHz | |
| FLOPS | 512 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 1037 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 2923 |
| CPU | 227672 |
| GPU | 176970 |
| Memory | 192685 |
| UX | 179928 |
| NanoReview Score | 777255 |
Memory
| RAM Size | - 8 GB - 12 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 15 | |
| UI Skin | Realme UI 6.0 | |
Battery
| Volume | 6000 mAh | |
| Max Charging Power | 80 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes (50% in 21 min) | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 120 fps (1080p) | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Depth: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 26 mm |
| Sensor | Sony IMX882 |
| Sensor size | 1/1.95 |
| Pixel size | 0.8 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
Front camera
| Matrix | 16 MP | |
| Photo resolution | 4920x3264 pixels | |
| Aperture | f/2.4 | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | No | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM 850/900/1800MHz |
| 3G Bands | WCDMA 1/5/8 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B3/B5/B8/B40/B41) |
| 5G Support | Yes |
Sound
| 3.5 mm Jack | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | April, 2025 yr | |
| Release Date | April, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 230 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 80 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)