Realme P3 Ultra 5G

- Display: 6.83" AMOLED - 1272x2800 pixels
- Chip: MediaTek Dimensity 8350 Ultra
- Camera: 2 (50MP + 8MP)
- Battery: 6000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 183 g
Versions
| Memory Options | - 8/128 GB - 8/256 GB - 12/256 GB - 12/512 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Realme P3 Ultra 5GDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.83 in | |
| Resolution | 1272x2800 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 450 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 1500 nits | |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 89.8 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 163.1 mm (6.42 in) | |
| Width | 76.9 mm (3.03 in) | |
| Thickness | 7.38 mm (0.29 in) | |
| Weight | 183 g (6.46 oz) | |
| Water resistance | IP69 | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - White - Blue - Red |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Ultra | |
| Max Frequency | 3350 MHz | |
| CPU Cores | 8 (1 + 3 + 4) | |
| Architecture | - 4/2.2 (Cortex-A510) - 3/3.2 (Cortex-A715) - 1/3.35 (Cortex-A715) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 4 nm | |
| Neural Processor | MediaTek APU 780 | |
| Graphics | Mali-G615 MP6 | |
| GPU Cores | 768 | |
| GPU Frequency | 1400 MHz | |
| FLOPS | 2150.4 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 1216 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 4012 |
| Geekbench Compute (GPU) | 8611 |
| CPU | 318871 |
| GPU | 551493 |
| Memory | 276524 |
| UX | 287045 |
| NanoReview Score | 1433933 |
Memory
| RAM Size | - 8 GB - 12 GB |
|
| Memory Type | LPDDR5X | |
| Memory Frequency | 4200 MHz | |
| Channels | 4 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 15 | |
| UI Skin | Realme UI 6.0 | |
Battery
| Volume | 6000 mAh | |
| Max Charging Power | 80 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes (76% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 1:00 h | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 240 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 112 ° | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Ultra-wide: 8 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 24 mm |
| Sensor | Sony IMX896 |
| Sensor size | 1/1.56 |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 16 mm |
| Sensor | Omnivision OV08D10 |
| Sensor size | 1/4.0 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 16 MP | |
| Photo resolution | 4920x3264 pixels | |
| Aperture | f/2.4 | |
| Focal length | 23 mm | |
| Sensor | Sony IMX480 | |
| Sensor size | 1/3.09 | |
| Pixel size | 1 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 60 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS |
|
| NFC* | Varies by region | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM (850/900/1800/1900) |
| 3G Bands | WCDMA (850/900/1700/1900/2100) |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B26/B28/B38/B40/B41/B66) |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | March, 2025 yr | |
| Release Date | March, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 315 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 80 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)