Samsung Galaxy A13

- Display: 6.6" PLS TFT - 1080x2408 pixels
- Chip: Samsung Exynos 850
- Camera: 2 (50MP + 5MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 12 (Upgradeable to Android 14)
- Weight: 195 g
Versions
| Memory Options | - 3/32 GB - 4/32 GB - 4/64 GB - 4/128 GB - 6/128 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Samsung Galaxy A13Display
| Type | PLS TFT | |
| Size | 6.6 in | |
| Resolution | 1080x2408 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 400 ppi | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 500 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 83.4 % | |
| sRGB gamut | 99.9 % |
| Response time | 33 ms |
| Contrast | 1257:1 |
Design & Build
| Height | 165.1 mm (6.5 in) | |
| Width | 76.4 mm (3.01 in) | |
| Thickness | 8.8 mm (0.35 in) | |
| Weight | 195 g (6.88 oz) | |
| Water resistance | No | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - White - Black - Blue - Yellow |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Button | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Samsung Exynos 850 | |
| Max Frequency | 2000 MHz | |
| CPU Cores | 8 (8) | |
| Architecture | 8/2 (Cortex-A55) | |
| Process | Samsung | |
| Transistor Size | 8 nm | |
| Neural Processor | No | |
| Graphics | Mali-G52 MP1 | |
| GPU Cores | 24 | |
| GPU Frequency | 850 MHz | |
| FLOPS | 40.8 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 474 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1523 |
| CPU | 77687 |
| GPU | 39713 |
| Memory | 46478 |
| UX | 49905 |
| NanoReview Score | 213783 |
| Max Surface Temp. | 39.8 °C |
| Stability | 97 % |
| Graphics Test | 3 fps |
| Graphics Score | 508 |
| Writing score | 4494 |
| Web score | 4769 |
| Video editing | 4755 |
| Data manipulation | 3230 |
| NanoReview Score | 4843 |
Memory
| RAM Size | - 3 GB - 4 GB - 6 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 32 GB - 64 GB - 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 12 (Upgradeable to Android 14) | |
| OS Size | 16.5 GB | |
| UI Skin | One UI Core 6.1 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 15 W | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (27% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 2:18 h | |
| Web Browsing | 08:52 h |
| Video Playback | 13:18 h |
| Games | 05:46 h |
| Standby Mode | 127 h |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Ultra-wide: 5 MP Macro: 2 MP Depth: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Focal length | 26 mm |
| Sensor | Samsung S5KJN1 |
| Sensor size | 1/2.76 |
| Pixel size | 0.64 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 5 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Sensor size | 1/5 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 8 MP | |
| Photo resolution | 3264x2448 pixels | |
| Aperture | f/2.2 | |
| Sensor | CMOS | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5 | |
| Bluetooth features | PBAP/PAB, PAN, OPP, MAP, HSP, HID, HFP, DIP, AVRCP, A2DP | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode |
|
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | Varies by region | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| 2G Bands | GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
| 3G Bands | UMTS B1(2100), B2(1900), B4(AWS), B5(850), B8(900) |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B12/B13/B20/B25/B26/B29/B30/B66/B71) |
| LTE category | 7 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Mono | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | No | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Budget | |
| Announced | March, 2022 yr | |
| Release Date | March, 2022 yr | |
| Launch Price ($) | 189 | |
| Sensors | - Accelerometer - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 15 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)