Samsung Galaxy A16 4G

- Display: 6.7" Super AMOLED - 1080x2340 pixels
- Chip: MediaTek Helio G99
- Camera: 2 (50MP + 5MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 14
- Weight: 200 g
Versions
| Memory Options | - 4/128 GB - 4/256 GB - 6/128 GB - 6/256 GB - 8/128 GB - 8/256 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Samsung Galaxy A16 4GDisplay
| Type | Super AMOLED | |
| Size | 6.7 in | |
| Resolution | 1080x2340 pixels | |
| Aspect ratio | 19.5:9 | |
| Pixel density | 385 ppi | |
| Refresh rate | 90 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 800 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 86 % | |
| Features | DCI-P3 | |
Design & Build
| Height | 164.4 mm (6.47 in) | |
| Width | 77.9 mm (3.07 in) | |
| Thickness | 7.9 mm (0.31 in) | |
| Weight | 200 g (7.05 oz) | |
| Water resistance | IP54 | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Gray - Blue - Green |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Button | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G99 | |
| Max Frequency | 2200 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/2 (Cortex-A55) - 2/2.2 (Cortex-A76) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 6 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G57 MP2 | |
| GPU Cores | 128 | |
| GPU Frequency | 1000 MHz | |
| FLOPS | 128 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 719 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1852 |
| Geekbench Compute (GPU) | 1296 |
| CPU | 131391 |
| GPU | 63546 |
| Memory | 91589 |
| UX | 103753 |
| NanoReview Score | 390279 |
Memory
| RAM Size | - 4 GB - 6 GB - 8 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 128 GB - 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 14 | |
| OS Size | 19.3 GB | |
| UI Skin | One UI 6.1 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 25 W | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (53% in 30 min) | |
| Full Charge Time | 1:19 h | |
| Web Browsing | 08:11 h |
| Video Playback | 14:45 h |
| Games | 07:11 h |
| Standby Mode | 141 h |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8160x6120 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Slow Motion | 120 fps (720p) | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Ultra-wide: 5 MP Macro: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Sensor size | 1/2.76 |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 5 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Sensor size | 1/5.0 |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 13 MP | |
| Photo resolution | 4160x3120 pixels | |
| Aperture | f/2.0 | |
| Focal length | 26 mm | |
| Sensor | CMOS | |
| Sensor size | 1/3.1 | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | No | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.3 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS |
|
| NFC* | Varies by region | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
| 3G Bands | WCDMA B1(2100), B5(850), B8(900) |
| LTE Bands* | LTE (B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B41) |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Mono | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Budget | |
| Announced | October, 2024 yr | |
| Release Date | November, 2024 yr | |
| Launch Price ($) | 199 | |
| Sensors | - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | No | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)