Samsung Galaxy A50

- Display: 6.4" Super AMOLED - 1080x2340 pixels
- Chip: Samsung Exynos 7 Octa 9610
- Camera: 2 (25MP + 8MP)
- Battery: 4000 mAh
- OS: Android 9.0 (Upgradeable to Android 11)
- Weight: 166 g
Versions
| Memory Options | - 4/64 GB - 4/128 GB - 6/64 GB - 6/128 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Samsung Galaxy A50Display
| Type | Super AMOLED | |
| Size | 6.4 in | |
| Resolution | 1080x2340 pixels | |
| Aspect ratio | 19.5:9 | |
| Pixel density | 403 ppi | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 650 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 84.9 % | |
| Features | Always-On Display | |
| sRGB gamut | 141.5 % |
| PWM (Flicker) | 119 Hz |
| Response time | 7 ms |
| Contrast | ∞ Infinite |
Design & Build
| Height | 158.5 mm (6.24 in) | |
| Width | 74.7 mm (2.94 in) | |
| Thickness | 7.7 mm (0.3 in) | |
| Weight | 166 g (5.86 oz) | |
| Water resistance | No | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - White - Black - Blue |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Samsung Exynos 7 Octa 9610 | |
| Max Frequency | 2300 MHz | |
| CPU Cores | 8 (4 + 4) | |
| Architecture | - 4/1.7 (Cortex-A53) - 4/2.3 (Cortex-A73) |
|
| Process | Samsung | |
| Transistor Size | 10 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G72 MP3 | |
| GPU Cores | 54 | |
| GPU Frequency | 850 MHz | |
| FLOPS | 91.8 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 506 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1550 |
| CPU | 83882 |
| GPU | 42251 |
| Memory | 58058 |
| UX | 75732 |
| NanoReview Score | 259923 |
| Max Surface Temp. | 44.5 °C |
| Stability | 97 % |
| Graphics Test | 4 fps |
| Graphics Score | 746 |
| Writing score | 6360 |
| Web score | 4826 |
| Video editing | 5198 |
| Data manipulation | 5373 |
| NanoReview Score | 6024 |
Memory
| RAM Size | - 4 GB - 6 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 64 GB - 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 9.0 (Upgradeable to Android 11) | |
| OS Size | 22 GB | |
| UI Skin | One UI 3.1 | |
Battery
| Volume | 4000 mAh | |
| Max Charging Power | 15 W | |
| Battery Type | Li-ion | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes Samsung Adaptive Fast Charge (40% in 35 min) | |
| Full Charge Time | 1:50 h | |
| Web Browsing | 07:00 h |
| Video Playback | 11:18 h |
| Games | 04:38 h |
| Standby Mode | 86 h |
Main camera
| Matrix | 25 MP | |
| Photo resolution | 5288x3968 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Slow Motion | 240 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 123 ° | |
| Lenses count | Standard: 25 MP Ultra-wide: 8 MP Depth: 5 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 25 MP |
| Aperture | f/1.7 |
| Focal length | 26 mm |
| Sensor | Sony IMX576 |
| Sensor size | 1/2.78 |
| Pixel size | 0.9 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 13 mm |
| Sensor size | 1/4.0 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 25 MP | |
| Photo resolution | 6024x4024 pixels | |
| Aperture | f/2.0 | |
| Focal length | 25 mm | |
| Sensor | CMOS | |
| Sensor size | 1/2.8 | |
| Pixel size | 0.9 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot |
|
| Bluetooth version | 5 | |
| Bluetooth features | PBAP/PAB, PAN, OPP, MAP, HSP, HID, HFP, DIP, AVRCP, A2DP | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou |
|
| NFC* | Varies by region | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1900, HSDPA 2100 |
| LTE Bands* | LTE (B800/B850/B900/B1700/B1800/B1900/B2100/B2300/B2500/B2600) |
| LTE category | 12 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Mono | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | February, 2019 yr | |
| Release Date | March, 2019 yr | |
| Launch Price ($) | 395 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)