Vivo iQOO Z11 Turbo

- Display: 6.59" AMOLED - 1260x2750 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5
- Camera: 2 (200MP + 8MP)
- Battery: 7600 mAh
- OS: Android 16
- Weight: 202 g
Versions
| Memory Options | - 12/256 GB - 12/512 GB - 16/256 GB - 16/512 GB - 16/1024 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Vivo iQOO Z11 TurboDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.59 in | |
| Resolution | 1260x2750 pixels | |
| Aspect ratio | 19.5:9 | |
| Pixel density | 466 ppi | |
| Refresh rate | 144 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes | |
| HDR support | Yes, HDR10+ | |
| Screen-to-body ratio | 90.9 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 157.6 mm (6.2 in) | |
| Width | 74.4 mm (2.93 in) | |
| Thickness | 7.9 mm (0.31 in) | |
| Weight | 202 g (7.13 oz) | |
| Water resistance | IP69 | |
| Cooling system | Vapor chamber | |
| Back panel | Glass | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - White - Black - Blue - Pink |
|
| Fingerprint sensor | Yes, In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 | |
| Max Frequency | 3800 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | 6/3.32 () | |
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 3 nm | |
| Neural Processor | Hexagon | |
| Graphics | Adreno 829 | |
| GPU Cores | 1024 | |
| GPU Frequency | 1200 MHz | |
| FLOPS | 2457.6 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 2753 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 9572 |
| CPU | 1057948 |
| GPU | 1157399 |
| Memory | 572070 |
| UX | 811621 |
| NanoReview Score | 3599038 |
Memory
| RAM Size | 12 GB | |
| Memory Type | LPDDR5X | |
| Channels | 4 | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 16 | |
| UI Skin | OriginOS 6 | |
Battery
| Volume | 7600 mAh | |
| Max Charging Power | 100 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | Yes | |
| Fast Charging | Yes | |
Main camera
| Matrix | 200 MP | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | Dual LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 240 fps (1080p) | |
| Wide-angle lens | 119 ° | |
| Lenses count | Standard: 200 MP Ultra-wide: 8 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode - RAW support |
|
| Matrix | 200 MP |
| Aperture | f/1.9 |
| Focal length | 23 mm |
| Sensor size | 1/1.56 (0.64) |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Sensor size | 1/4.0 (0.25) |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 32 MP | |
| Aperture | f/2.2 | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 2160p (4K) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.4 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 5G Support | Yes |
Sound
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | January, 2026 yr | |
| Release Date | January, 2026 yr | |
| MSRP ($) | 350 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes, 100 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)