Xiaomi Mi 9 Lite

- Display: 6.39" AMOLED - 1080x2340 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 710
- Camera: 2 (48MP + 8MP)
- Battery: 4030 mAh
- OS: Android 9.0 (Upgradeable to Android 11)
- Weight: 179 g
Versions
| Memory Options | - 6/64 GB - 6/128 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Xiaomi Mi 9 LiteDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.39 in | |
| Resolution | 1080x2340 pixels | |
| Aspect ratio | 19.5:9 | |
| Pixel density | 403 ppi | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 430 nits | |
| HDR support | Yes HDR10 | |
| Screen-to-body ratio | 85.8 % | |
| Features | - Always-On Display - DC dimming |
|
| sRGB gamut | 95.8 % |
| PWM (Flicker) | 240 Hz |
| Response time | 3.4 ms |
| Contrast | ∞ Infinite |
Design & Build
| Height | 156.8 mm (6.17 in) | |
| Width | 74.5 mm (2.93 in) | |
| Thickness | 8.7 mm (0.34 in) | |
| Weight | 179 g (6.31 oz) | |
| Water resistance | No | |
| Back panel | Glass | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - White - Black - Blue |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 710 | |
| Max Frequency | 2200 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/1.7 (Kryo 360 Silver (Cortex-A55)) - 2/2.2 (Kryo 360 Gold (Cortex-A75)) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 10 nm | |
| Neural Processor | Hexagon 685 | |
| Graphics | Adreno 616 | |
| GPU Cores | 256 | |
| GPU Frequency | 500 MHz | |
| FLOPS | 384 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 527 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1574 |
| CPU | 97913 |
| GPU | 56171 |
| Memory | 67596 |
| UX | 83495 |
| NanoReview Score | 305175 |
| Max Surface Temp. | 43.2 °C |
| Stability | 96 % |
| Graphics Test | 3 fps |
| Graphics Score | 550 |
| Writing score | 7643 |
| Web score | 5770 |
| Video editing | 5646 |
| Data manipulation | 5892 |
| NanoReview Score | 7148 |
Memory
| RAM Size | 6 GB | |
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 1866 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 64 GB - 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 9.0 (Upgradeable to Android 11) | |
| OS Size | 13 GB | |
| UI Skin | MIUI 12.5 | |
Battery
| Volume | 4030 mAh | |
| Max Charging Power | 18 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes Quick Charge 3.0 (50% in 35 min) | |
| Full Charge Time | 1:55 h | |
| Web Browsing | 07:34 h |
| Video Playback | 11:52 h |
| Games | 04:35 h |
| Standby Mode | 138 h |
Main camera
| Matrix | 48 MP | |
| Photo resolution | 8000x6000 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 960 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 118 ° | |
| Lenses count | Standard: 48 MP Ultra-wide: 8 MP Depth: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 48 MP |
| Aperture | f/1.8 |
| Sensor | Sony IMX586 |
| Sensor size | 1/2 |
| Pixel size | 0.8 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Sensor size | 1/4.0 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | No |
Front camera
| Matrix | 32 MP | |
| Photo resolution | 6528x4896 pixels | |
| Aperture | f/2.0 | |
| Focal length | 26 mm | |
| Sensor | Samsung S5KGD1 | |
| Sensor size | 1/2.8 | |
| Pixel size | 0.8 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5 | |
| Bluetooth features | LE, HID, A2DP | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - USB-Host mode - OTG |
|
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | Yes |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4(1700/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B2100)) |
| LTE category | 12 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Mono | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | September, 2019 yr | |
| Release Date | September, 2019 yr | |
| Launch Price ($) | 320 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)