Xiaomi Poco C40

- Display: 6.71" IPS LCD - 720x1650 pixels
- Chip: JLQ JR510
- Camera: 1 (13MP)
- Battery: 6000 mAh
- OS: Android 11
- Weight: 204 g
Versions
| Memory Options | - 2/32 GB - 3/32 GB - 4/32 GB - 4/64 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Xiaomi Poco C40Display
| Type | IPS LCD | |
| Size | 6.71 in | |
| Resolution | 720x1650 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 268 ppi | |
| Refresh rate | 60 Hz | |
| Adaptive refresh rate | No | |
| Max brightness | 400 nits | |
| HDR support | No | |
| Screen-to-body ratio | 83.7 % | |
| sRGB gamut | 93.1 % |
| Response time | 34 ms |
| Contrast | 1170:1 |
Design & Build
| Height | 169.59 mm (6.68 in) | |
| Width | 76.56 mm (3.01 in) | |
| Thickness | 9.18 mm (0.36 in) | |
| Weight | 204 g (7.2 oz) | |
| Water resistance | IP52 | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Black - Green - Yellow |
|
| Fingerprint sensor | Yes rear | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | JLQ JR510 | |
| Max Frequency | 2000 MHz | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 217 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 797 |
| CPU | 52804 |
| GPU | 16776 |
| Memory | 54670 |
| UX | 36529 |
| NanoReview Score | 160779 |
Memory
| RAM Size | - 3 GB - 4 GB |
|
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 32 GB - 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 11 | |
| OS Size | 12 GB | |
| UI Skin | MIUI 13 for POCO | |
Battery
| Volume | 6000 mAh | |
| Max Charging Power | 18 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (50% in 60 min) | |
| Full Charge Time | 4:00 h | |
| Web Browsing | 11:04 h |
| Video Playback | 14:58 h |
| Games | 06:25 h |
| Standby Mode | 141 h |
Main camera
| Matrix | 13 MP | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Digital | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 30 fps) | |
| Slow Motion | No | |
| Lenses count | Standard: 13 MP Depth: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 13 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 5 MP | |
| Photo resolution | 2592x1944 pixels | |
| Aperture | f/2.2 | |
| Sensor | CMOS | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 30 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode |
|
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo |
|
| NFC* | No | |
| Infrared Port | No | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM 2, 3, 5, 8 |
| 3G Bands | WCDMA 1, 2, 4, 5, 8 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B41) |
| LTE category | 4 |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Mono | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | No | |
Other
| Class | Budget | |
| Announced | July, 2022 yr | |
| Release Date | July, 2022 yr | |
| Launch Price ($) | 149 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 10 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)