Xiaomi Redmi K80 Pro

- Display: 6.67" AMOLED - 1440x3200 pixels
- Chip: Qualcomm Snapdragon 8 Elite
- Camera: 3 (50MP + 32MP + 50MP)
- Battery: 6000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 212 g
Versions
| Memory Options | - 12/256 GB - 12/512 GB - 16/512 GB - 16/1024 GB |
|
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Xiaomi Redmi K80 ProDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.67 in | |
| Resolution | 1440x3200 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 526 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (1-120 Hz) | |
| Max brightness | 1800 nits | |
| HDR support | Yes Dolby Vision | |
| Touch Sampling Rate | 480 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 89.4 % | |
| Features | - DCI-P3 - Always-On Display - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 160.26 mm (6.31 in) | |
| Width | 74.95 mm (2.95 in) | |
| Thickness | 8.39 mm (0.33 in) | |
| Weight | 212 g (7.48 oz) | |
| Water resistance | IP68 | |
| Cooling system | Vapor chamber | |
| Frame | Metal | |
| Colors | - White - Black - Green |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite | |
| Max Frequency | 4320 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/3.53 (Oryon (Phoenix M)) - 2/4.32 (Oryon (Phoenix L)) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 3 nm | |
| Neural Processor | Hexagon | |
| Graphics | Adreno 830 | |
| GPU Cores | 1536 | |
| GPU Frequency | 1100 MHz | |
| FLOPS | 3379.2 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 3049 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 9184 |
| Geekbench Compute (GPU) | 23881 |
| CPU | 541740 |
| GPU | 1120583 |
| Memory | 549339 |
| UX | 469620 |
| NanoReview Score | 2681282 |
| Writing score | 21796 |
| Web score | 22534 |
| Video editing | 8098 |
| Data manipulation | 19006 |
| NanoReview Score | 19583 |
Memory
| RAM Size | - 12 GB - 16 GB |
|
| Memory Type | LPDDR5X | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | - 256 GB - 512 GB - 1024 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Memory Card | No |
Software
| OS | Android 15 | |
| UI Skin | HyperOS 2.0 | |
Battery
| Volume | 6000 mAh | |
| Max Charging Power | 120 W | |
| Battery Type | Silicon Carbon (Si/C) | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | Yes (50 W) | |
| Fast Charging | Yes (50% in 11 min) | |
| Full Charge Time | 0:28 h | |
Main camera
| Matrix | 50 MP | |
| Photo resolution | 8192x6144 pixels | |
| Zoom | Optical, 2.5x | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | Up to 24FPS | |
| 4K Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Slow Motion | 1920 fps (720p) | |
| Wide-angle lens | 120 ° | |
| Lenses count | Standard: 50 MP Telephoto: 50 MP Ultra-wide: 32 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/1.6 |
| Focal length | 24 mm |
| Sensor | OmniVision OVX8000 |
| Sensor size | 1/1.55 |
| Pixel size | 1 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 50 MP |
| Aperture | f/2.0 |
| Focal length | 60 mm |
| Sensor | Samsung S5KJN5 |
| Sensor size | 1/2.76 |
| Pixel size | 0.64 μm |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 32 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 15 mm |
| Sensor | Omnivision OV13B10 |
| Sensor size | 1/3.06 |
| Pixel size | 1.12 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 20 MP | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 60 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi MiMO - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 6.0 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou - Galileo - QZSS - NAVIC |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | No |
| 2G Bands | GSM B3/B5/B8 |
| 3G Bands | WCDMA B1/B4/B5/B6/B8/B19 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B26/B28/B34/B38/B39/B40/B41/B42/B48/B66) |
| 5G Support | Yes |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | No | |
| FM Radio | No | |
Other
| Class | Flagship | |
| Announced | November, 2024 yr | |
| Release Date | November, 2024 yr | |
| Launch Price ($) | 510 | |
| Sensors | - Proximity Sensor - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 120 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)