Xiaomi Redmi Note 14S

- Display: 6.67" AMOLED - 1080x2400 pixels
- Chip: MediaTek Helio G99 Ultra
- Camera: 2 (200MP + 8MP)
- Battery: 5000 mAh
- OS: Android 15
- Weight: 179 g
Versions
| Memory Options | 8/256 GB | |
Review
Display
Color accuracy, sharpness & brightness
Camera
Main & front camera tests
Performance
App & system performance
Games
3D gaming performance
Battery
Battery life, charging speed & type
Connectivity
Connectivity features
Tech Specs
Full specs and component tests Xiaomi Redmi Note 14SDisplay
| Type | AMOLED | |
| Size | 6.67 in | |
| Resolution | 1080x2400 pixels | |
| Aspect ratio | 20:9 | |
| Pixel density | 395 ppi | |
| Refresh rate | 120 Hz | |
| Adaptive refresh rate | Yes (60-120 Hz) | |
| Max brightness | 1300 nits | |
| HDR support | No | |
| Touch Sampling Rate | 240 Hz | |
| Screen-to-body ratio | 88.9 % | |
| Features | - DCI-P3 - DC dimming |
|
Design & Build
| Height | 161.1 mm (6.34 in) | |
| Width | 75 mm (2.95 in) | |
| Thickness | 8 mm (0.31 in) | |
| Weight | 179 g (6.31 oz) | |
| Water resistance | IP64 | |
| Back panel | Plastic | |
| Frame | Plastic | |
| Colors | - Black - Blue - Purple |
|
| Fingerprint sensor | Yes In-Display | |
Screen-to-body ratio
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultra | |
| Max Frequency | 2200 MHz | |
| CPU Cores | 8 (2 + 6) | |
| Architecture | - 6/2 (Cortex-A55) - 2/2.2 (Cortex-A76) |
|
| Process | TSMC | |
| Transistor Size | 6 nm | |
| Neural Processor | Yes | |
| Graphics | Mali-G57 MP2 | |
| GPU Cores | 128 | |
| GPU Frequency | 1000 MHz | |
| FLOPS | 128 GFLOPS | |
| Geekbench 6 (Single-Core) | 730 |
| Geekbench 6 (Multi-Core) | 1811 |
| CPU | 123393 |
| GPU | 64812 |
| Memory | 112469 |
| UX | 114240 |
| NanoReview Score | 414914 |
Memory
| RAM Size | 8 GB | |
| Memory Type | LPDDR4X | |
| Memory Frequency | 2133 MHz | |
| Channels | 2 | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Memory Card | MicroSD |
Software
| OS | Android 15 | |
| UI Skin | HyperOS 2.0 | |
Battery
| Volume | 5000 mAh | |
| Max Charging Power | 67 W | |
| Battery Type | Li-Po | |
| Removable | No | |
| Wireless Charging | No | |
| Reverse Charging | No | |
| Fast Charging | Yes (50% in 16 min) | |
| Full Charge Time | 0:46 h | |
Main camera
| Matrix | 200 MP | |
| Photo resolution | 16320x12240 pixels | |
| Zoom | Digital | |
| Flash | LED | |
| Stabilization | Optical | |
| 8K Recording | No | |
| 4K Recording | No | |
| 1080p Recording | Yes (Up to 60 fps) | |
| Wide-angle lens | 120 ° | |
| Lenses count | Standard: 200 MP Ultra-wide: 8 MP Macro: 2 MP |
|
| Features | - Bokeh effect - Pro mode |
|
| Matrix | 200 MP |
| Aperture | f/1.7 |
| Focal length | 23 mm |
| Sensor | Samsung S5KHP3 |
| Sensor size | 1/1.4 |
| Pixel size | 0.56 μm |
| Autofocus | Phase autofocus |
| Stabilization | Optical |
| Matrix | 8 MP |
| Aperture | f/2.2 |
| Focal length | 15 mm |
| Sensor | Sony IMX355 |
| Sensor size | 1/4.0 |
| Pixel size | 1 μm |
| Stabilization | Digital |
Front camera
| Matrix | 32 MP | |
| Aperture | f/2.4 | |
| Sensor | Omnivision OV16A1Q | |
| Sensor size | 1/3.0 | |
| Pixel size | 1 μm | |
| Autofocus | No | |
| Stabilization | Digital | |
| Video resolution | 1080p (Full HD) at 60 fps | |
| TOF 3D sensor | No | |
Connectivity
| Wi-Fi version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Wi-Fi features | - Dual Band - Wi-Fi Direct - Wi-Fi Hotspot - Wi-Fi Display |
|
| Bluetooth version | 5.2 | |
| Bluetooth features | LE | |
| USB type | USB Type-C | |
| USB version | 2 | |
| USB features | - Charging - USB Storage Mode - OTG |
|
| DisplayPort | No | |
| GPS | - GPS - GLONASS - Beidou |
|
| NFC* | Yes | |
| Infrared Port | Yes | |
| SIM Count* | 2 |
| SIM Type | Nano |
| SIM Mode | Dual SIM Standby |
| eSIM Support * | No |
| Hybrid Slot | Yes |
| 2G Bands | GSM 850 900 1800 1900MHz |
| 3G Bands | WCDMA 1/2/4/5/8 |
| LTE Bands* | LTE (B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B20/B26/B28/B38/B40/B41/B66) |
| 5G Support | No |
Sound
| Speakers | Stereo | |
| 3.5 mm Jack | Yes | |
| FM Radio | Yes | |
| Dolby Atmos | Yes | |
Other
| Class | Mid-range | |
| Announced | March, 2025 yr | |
| Release Date | March, 2025 yr | |
| Launch Price ($) | 260 | |
| Sensors | - Gyroscope - Accelerometer - Ambient Light Sensor - Compass - Fingerprint sensor |
|
| Charger Included | Yes 67 W | |
*
Attention!
Config, frequencies, NFC, and other specs may vary by region.
User Rating
out Points ( Votes)