Intel Core i3 1305U

- Brand: Intel
- Architecture: x86-64
- Codename: Raptor Lake
- Form Factor: Laptop use
- Announced: January, 3, 2023
Review
Single-Thread Perf.
Single-Core Benchmark Score
Multi-Thread Perf.
Multi-Core Benchmark Score
Energy Efficiency
Chip Power Efficiency
Integrated Graphics
iGPU Performance in Games & 3D
Benchmark Tests
Performance comparison across tasks for Intel Core i3 1305UBenchmarks
| Integer Math | 27.9 GOps/s |
| Floating-Point Math | 19.8 GOps/s |
| Prime Number Search | 36 M primes/s |
| Random String Sort | 10.4 M strings/s |
| Data Encryption | 5.7 GB/s |
| Data Compression | 89.7 MB/s |
| Physics | 522 frames/s |
| Extended Instructions | 5 M matrices/s |
| File Compression | 544.7 MB/s |
| Clang Compilation | 21.9 KLines/s |
| HTML5 Browser | 111.2 pages/s |
| PDF Rendering | 113.3 MP/sec |
| Text Processing | 221.1 pages/s |
| Background Blur | 18.9 frames/s |
| Photo Processing | 46.9 frames/s |
| Ray Tracing | 7.07 MP/sec |
Blender
Performance/Watt
| Geekbench 6 Multi / W | 301.9 PPW | |
| PassMark CPU / W | 570.2 PPW | |
| Blender / W | 1.71 PPW | |
Tech Specs
Specs & test comparisonGeneral Info
| Manufacturer | Intel | |
| Announced | January, 3, 2023 | |
| Type | Laptop use | |
| Architecture | x86-64 | |
| Codename | Raptor Lake | |
| Model number | i3-1305U | |
| Integrated GPU | UHD Graphics (64EU) | |
Processor
| Cores | 1 | |
| Threads | 2 | |
| Frequency | 1.6 GHz | |
| Max Frequency (Turbo) | 4.5 GHz | |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 |
| Frequency | 1.2 GHz |
| Max Frequency (Turbo) | 3.3 GHz |
| Cores count | 5 |
| Threads count | 6 |
| Bus frequency | 100 MHz |
| Multiplier | 16x |
| L1 cache | 80 KB/core |
| L2 cache | 1280 KB/core |
| L3 Cache | 10 MB total |
| Unlocked multiplier | No |
Package
| Process tech. | 10 nm | |
| Power (TDP) | 12-15 W | |
| Max TDP (Boost) | 55 W | |
| Socket | BGA-1744 | |
| Critical temp. | 100 °C | |
Memory Support
| Memory Type | - DDR5-5200 - DDR4-3200 - LPDDR5-5200 - LPDDR5x-5200 - LPDDR4x-4267 |
|
| Max Size | 96 GB | |
| Channels | 2 | |
| ECC support | No | |
Other
| PCIe Version | 4.0 | |
| Max PCIe Lanes | 20 | |
User Rating
out Points ( Votes)